KONTAKT:

Email: JeronymJ@seznam.cz
logo1.gif
Vítejte na stránkách
ODBORU PŘÁTEL SLÁVIE PRAHA V KLATOVECH.
Přejeme vám u nás příjemný pobyt, pobavení se i přístup k informacím o činnosti odboru.

PROČ BÝT PŘÍTELEM SLAVIE?

 

Být slávistou je někdy úděl, někdy radost a hrdost. Být slávistou může být jen věc niterná, častěji však více či méně hlasitě proklamovaná. Být slávistou znamená fandit Slavii. Jen tak v ústraní, v partě v práci či v oblíbené hospůdce, scházet se v kotli či na společných zájezdech. Nebo využít možnosti být organizovaným slávistou. Být členem odboru přátel SLÁVIE, který si právem v poslední době získal mezi slávisty oprávněnou autoritu.

 

Opravdový přítel Slavie:

 

1.     Hlásí se vždy na veřejnosti k barvám Slavie a chová se tak, aby byl sportovně i společensky vzorem

2.     K barvám soupeře má úctu, k vlastním barvám lásku a zachovává zásady fair play

3.     Účastní se akcí pořádaných SK Slavia Praha a vždy podporuje své fotbalové mužstvo

4.     V případě potřeby má srdce i ruku pro Slavii otevřené a je každému slávistovi čestným, vždy k pomoci připraveným přítelem

5.     Neklesá na mysli při nezdarech, nepropadá velikášství při vítězstvích, protože ví, že Slavia, ozdoba českého sportu je jediná a nesmrtelná!

 

 

SLAVIA PRAHA VÍTĚZÍ V ČESKÉM POHÁRU I LIZE.
HRÁČI.pdf  745.04kB
DOUBLE.docx  261.28kB
MISTR LIGY.docx  368.19kB
BLÍŽÍ SE SETKÁNÍ SLÁVISTŮ V BĚLÉ A TAKÉ TRADIČNÍ VELEŇSKÁ PENTLE.
VALNÁ HROMADA V KLATOVECH ANEB UNIVERZITA NA CESTÁCH
 Odbor přátel    18.2.2019    
V pátek 8. února 2019 se ve známé restauraci Pod Hůrkou sešlo více jak čtyřicet přátel Slavie, aby se zúčastnili výroční valné hromady klatovské odbočky Odboru přátel. Hospůdka praskala doslova ve švech, neboť vedle místních dorazili i příbramští a žilovští přátelé. Hlavní zprávu o činnosti odbočky přednesl její všem dobře známý předseda, rodilý Klatovák tělem i duší Jeroným ,,Jarda“ Junek. Pochválil zejména účast na vybraných zápasech Slavie, ocenil besedu s Honzou Sýkorou a Martinem Krobem. Úspěšné byly Slávistické vepřové hody či letní grilovaní. Nesmíme zapomenout ani na prosincový 5. ročník turnaje ve stolním tenise. Po loňské neúčasti se Klatované v letošním roce chystají na Celostátní setkání odboček v Bělé pod Bezdězem. A při oslavách 10. výročí obnovení odbočky chtějí napravit dojem z ne zcela povedeného promítání dokumentárního filmu Spolu jsme silnější. Cílem je uspořádat zase jednou kvalitní a hojně navštívenou besedu. Poté přišla na řadu zdravice z úst přítele Pavla Moulise z výboru FO SK Slavia Praha – Odbor přátel, z. s., bohatá tombola a nezbytné občerstvení. 
Po krátké pauze nastal čas na vzdělávání. Dorazili totiž přátelé Miroslav Pomikal a Martin Krob, páni profesoři z Univerzity Slavia. Klatovská odbočka uspořádala již pátý díl Univerzity a je tak po Praze druhou nejčastější zastávkou tohoto velice úspěšného projektu. Ústřední téma večerní přednášky patřilo slávistickým stadionům. Dlouhá slávistická pouť začala v předminulém století na Císařské louce, kde proběhlo i úplně první derby slavných pražských S. Na řadu přišla Letná, první slávistická klubovna i pozdější opravdový fotbalový stadion. Propukla fotbalová horečka a i tehdejší pražský arcibiskup Schönborn sháněl peníze na start prvního soupeře z kolébky kopané, v té době věhlasného Oxfordu. Po válce pak nastalo vynucené stěhování do Vršovic, které zůstaly do dnešních dnů naším domovem. Největších úspěchů však dosáhla Slavia v exilu na strahovské „Větrné hůrce“, kde sehrála v září 1938 první finálový zápas nakonec zlatého Středoevropského poháru a o desítky let později poprvé postoupila do prestižní Ligy mistrů. A víc už skutečně nebudu prozrazovat. Poděkování patří pánům profesorům, hostitelům vydařené akce a též fotografce Veronice, která celou událost pečlivě zdokumentovala. Na shledanou, Klatovy! Přejeme vám mnoho dalších slávistických úspěchů a těšíme se na další krásná a poučná setkání.
Pavel Moulis, 2. místopředseda FO SK Slavia Praha – Odbor přátel, z. s
ODBOR PŘÁTEL SK SLAVIA PRAHA V KLATOVECH.

Klatovští slávisté 8. 2. pozvali svoje členy do restaurace Pod Hůrkou na výroční schůzi.
Schůzi zahájil př. Strnad přivítal členky a členy OP Klatovy a hosty z OP Příbrami v čele v s předsedou př. Kropáčkem a př. Moulise, který zastupoval pražský OP a OP Žilov. Přítomné seznámil s programem výroční schůze a potom předal slovo předsedovi př. Junkovi.
Předseda připomněl loňské akce, kterých se naše odbočka zúčastnila nebo je pořádala. Bohužel největší akce “SETKÁNÍ SLÁVISTŮ“ v Kardašově Řečici byla bez naší účasti. Termín 6. 7. července byl pro naše členy nevhodný, dovolené a hlavně klatovská pouť ve stejném termínu. Tak se budeme těšit letošní SETKÁNÍ v Bělé Pod Bezdězem 22. června. Další významnou akcí byla projekce filmu SPOLU JSME SILNĚJŠÍ s besedou s hráči Sýkorou, Jugasem a mluvčím Slávie př. Býčkem. Film se promítal v kině Šumava a přes velkou propagaci přišlo jen 40 diváků a to bylo zklamání. V prosinci naše odbočka uspořádala již 5. ročník slávistického vánočního turnaje ve stolním tenisu. Turnaje se zúčastnilo rekordních 27 borců. Naše odbočka oplatila návštěvu na výroční schůzi v Příbrami a byli jsme na besedě v Žilově.
Hospodář odbočky př. Černý seznámil přítomné počtem členů, nyní  má odbočka 67 platících členů pátá největší v ČR. V našich řadách máme nejstarší členku v ČR př. Jílkovou. Poté přečetl zprávu o stavu financí v naší pokladně.
Člen revizní komise př. Holý potvrdil správnost a platnost všech účtů a dokladů v pokladně.
V přestávce bylo podáváno pro všechny občerstvení.
Schůze pokračovala UNIVERZITOU SLAVIE, kterou již po páté u nás připravili př. Pomikal a Krob. Ta letošní bylo o stadionech Slavie a jako vždy velice pěkně připravená.
V sobotu 9. 2. se konala v Praze výroční schůze OP připomenu několik bodů. Příští setkání bude v Bělé Pod Bezdězem.  Roste členská základna, 106 odboček  a v nich 3652 členů. Největší odbočkou je TRIBUNA SEVER, AREA 114, STRAKONICE, ROŽĎALOVICE, KATOVY jsou na 5. místě 67 členů. Od r. 2020 se zvedají příspěvky ze 100 na 150 Kč a z 300 na 350 Kč. Odbor přátel připravil další akci vstupenky zdarma pro členy OP a jejich rodinné příslušníky na utkání SLAVIA – SLOVÁCKO v pondělí 25. 2. od 18 hodin.
 
4. SLÁVISTICKÝ VÁNOČNÍ TURNAJ 2018
Druhý vánoční svátek 26. 12.,letos  už po 4. se stává svědkem slávistického vánočního turnaje ve stolním tenisu. Tradičním místem konání je restaurace Pod Hůrkou. Letošního ročníku se zúčastnilo 27 borců. Asi v půl druhé předseda přítomné hráče přivítal a p. Černý jako hlavní rozhodčí hráče seznámil s pravidly turnaje a rozlosováním do 4. skupin. Z každé skupiny postupovali 4 nejlepší. Během turnaje se borci mohli posilnit malým občerstvením, které připravili pánové Pavel Šrámek a šéf restaurace Nový. Po bojích ve skupinách byla malá přestávka využitá ke společnému focení všech účastníků a po spočítání výsledků se spustily vyřazovací boje nejlepší šestnácky. Do finále se probojovali bratři Jan a Lukáš Kovalové, vítězem se stal Jan Koval v boji o třetí místa porazil loňský vítěz Petr Bohm  Jana Koželuha. Tato čtyřka musela sehrát 10utkání. Každý účastník turnaje si odnesl diplom a propisovací tužku s názvem naší odbočky. První tři byli odměněni medailemi a věcnými cenami. Turnaj měl dobrou kvalitu, zvláště prví čtyřka  vynikala. Po asi šesti hodinových bojích s přáním hodně zdraví a štěstí v novém roce a na shledanou při 5. ročníku, turnaj skončil.
 
DSC_2513.JPG
Výstřižek.JPG
VÁNOČNÍ A NOVOROČNÍ PŘÁNÍ
VÁN.18.PNG
Pozvánka na promítání filmu
Pražská Slavia, jako jeden z nejvýznamnějších českých klubů, má širokou fanouškovskou základnu z různých vrstev – od studentů po umělce, od dětí po dědy. Ti všichni sledují úspěchy klubu, ale zároveň prožívají i všemožné krachy a pády, kterých měla Slavia ve svých dějinách několik.
A nebyly to neúspěchy pouze sportovní, dvakrát v dějinách hrozil i zánik klubu, avšak vždy se právě fanoušci, příznivci a přátelé Slavie semkli a nedovolili zkázu svých milovaných barev – červené a bílé.                                              
Dokumentární film Spolu jsme silnější nevychází pouze z klubového hesla, ale skutečně odráží osudy Slavie a jejích příznivců. Své svědectví vyprávějí bývalí i současní hráči Slavie, lidé z vedení a realizačního týmu. 
Srdečně zveme všechny příznivce, ale i širokou veřejnost na promítání filmu 4. prosince 2018 od 17.00 hodin do kina Šumava v Klatovech.
Po skončení projekce proběhne beseda s tvůrci filmu, vedením mužstva a některým z hráčů dnešní SLAVIE.
18. celostátní setkání slávistů – výsledky a slovo organizátora
 Odbor přátel    8.7.2018   
V pátek 6. 7. 2018 skončilo 18. celostátní setkání slávistů tentokráte v Kardašově Řečici, které uspořádala místní odbočka Odboru přátel pod vedením př. Bursíka a př. Tomši.
Dovolte nám přetlumočit slova př. Bursíka: „Jako organizátoři celostátního setkání slávistů v roce 2018 chceme poděkovat všem, kteří se tohoto setkání  zúčastnili. Tedy nejen hráčům, kteří se aktivně účastnili turnaje ale i těm, kteří přijeli do naší krásné Kardašovi Řečice a okolí jako návštěvníci. Byly jsme hodně potěšeni přátelskou atmosférou, která se díky Vám všem podařila u nás vytvořit. My díky tomu, hodnotíme setkání jako úspěšné a doufáme, že se Vám u nás líbilo a snad i někdo poznal krásy našeho kraje. Ať žije Slavie!“
Výsledky turnaje
Celkové pořadí
pořadí tým
1 Zahrádkáři Brandýs Boleslav
2 Fanshop
3 Beta Fans
4 Kardašova Řečice A
5 Třebíč
6 FO OP
7 Kolín
8 Hodonín
9 Hostinné
10 Jičín A
11 Kardašova Řečice B
12 Tribuna Sever
13 Milevsko
14 Žilov
15 Bělá pod Bezdězem
16 Fanklub
17 Střední Povltaví
18 Jičn B
19 Rožďalovice
20 Karlovarsko
21 Sešívaná mládež A
22 Strakonice
23 Srdcaři z Východu
24 Sešívaná mládež B
25 AREA 114
26 Božetice
27 Vlajkonoši
28 Kolín – Havlíčkův Brod
29 MSFO
30 TS FTP
 
Červenobílé vzpomínky, aneb několik útržků z minulých Celostátních setkání
 Michael Janáček    5.7.2018    
Za dobu, co jsem členem FO SK Slavia Praha – Odboru přátel a jeho celostátního výboru, jsem zažil již mnohá slávistická Setkání. Na některých jsem byl pouhým hostem, jiných jsem se aktivně účastnil, další jsem společně s pořadateli i organizoval. Dovolte mi proto několik vzpomínek.
První setkání, kterého jsem se účastnil jako vedoucí mužstva a trenér žilovského týmu, bylo v Lázních Bělohrad. Bylo to těsně po zisku prvního mistrovského titulu v novém tisíciletí. Všude bylo plno euforie a skutečného přátelství. Ondřej Zlámal, tehdejší tiskový mluvčí SK Slavia Praha – fotbal, přivezl mistrovský pohár. Náš mladý tým skončil na čtvrtém místě, když jsme dvakrát po sobě nestačili na mužstvo Sudova Hlavna. Tady vzpomínám na jednoho trošku veselejšího fanouška, který nám říkal: „Sudovo Hlavno, to je válec! Na nás, hoši, nemáte.“ A nutno dodat, že měl pravdu.
Pak ještě vzpomínám na setkání s patronem naší odbočky Františkem Dřížďalem a tehdy mladým juniorem Lukášem Váchou. Jak hořké mohou některé konce být…!
Druhá zkušenost je o dva roky později z Rožďalovic, kde jsme absolvovali již celý prodloužený víkend. Prostě červenobílá radost!
V roce 2012 jsme se sami stali pořadateli setkání, které se tentokrát uskutečnilo v Plasích na severním Plzeňsku. Bylo to strašně moc práce, velký stres. Aby vše dobře dopadlo, aby se nikomu nic nestalo apod. Bezprostředně totiž hrozilo střetnutí se sparťanskými chuligány a já byl již několik dní předem ve spojení s panem kapitánem z boje proti organizovanému násilí. Naštěstí to dobře dopadlo.
Přes všechno výše uvedené mám několik krásných vzpomínek. Poprvé jsem potkal dva červenobílé bratry v triku: Martina Kroba a Mirka Pomikala, kteří zde tehdy propagovali svůj koncept slávistického fanshopu. Turnaje se také účastnilo mužstvo slávistických žen a od té doby stále funguje, tehdy navázané velké přátelství mezi Vikingy a A – družstvem našich žen. Poprvé jsem se seznámil s veselými slávisty z Hodonína, navázal přátelství s veleňskou odbočkou. Potkal jsem také pana Dlouhého. Měli jsme tu i děti po transplantaci kostní dřeně a skvělou zábavu. Nesmím zapomenout poděkovat všem kolegům z naší žilovské odbočky, kteří společně se mnou celé setkání organizovali.
Další vzpomínky jsou na obě moravská Setkání, kdy převážil pocit přátelství a dobrého jídla, zábavy, dobrých a veselých lidí. Nejde zapomenout na skvělé víno, noční Hodonín nebo na slávistický stánek ve Šternberku. Když už jsem u severní Moravy, sluší se poděkovat za nejvyšší příspěvek na dobrou věc- tedy pro Donor.
Jedinkrát se nám podařilo celý turnaj vyhrát, což se stalo při pražském Setkání k 50. výročí založení Odboru přátel. Několikrát jsme byli třetí, jednou druzí apod. Což není pro naši malou odbočku vůbec špatné vysvědčení. Svědčí o jejích sportovních kvalitách.
 V Klatovech jsme byli jako doma, u našich přátel. A já si, společně s přáteli z našeho výboru, užil krás tohoto města. Byl jsem ve velmi špatném zdravotním stavu, tak jsem byl moc rád, že tam můžu být alespoň chvíli. Večerní zábava musela jít prostě stranou.
Zatím nejúspěšnější Setkání, z mého pohledu, proběhlo v loňském roce ve Strakonicích. Nasazení, počet týmů, degustace v místním pivovaru Dudák a prohlídka města včetně místních pivovarských slavností, všechno bylo úžasné.
Závěrem musím konstatovat, že všechna Setkání byla úspěšná. Měla své kouzlo! Podařilo se navázat bezpočet celoživotních přátelství, podpořili jsme Donor a TJ KDHO FN Motol v Praze. Navíc –  naše Setkání byla a jsou skvělou reklamou na náš ,, červenobílý svět“!
Bylo by toho samozřejmě ke sdělení ještě mnohem víc…
Na závěr bych rád poděkoval mnoha pořadatelům všech Setkání, „otci spoluzakladateli“ panu Miroslavu Dlouhému z Bělé pod Bezdězem. A popřál mnoho úspěchů, vydařené Setkání bez nervů přátelům do Kardašovy Řečice. Držíme vám palce!
S pozdravem SLAVIA NAVŽDY!!!
Pavel Moulis, 2. místopředseda FO SK Slavia Praha – OP, OP Žilov, Donor
 
SLÁVISTICKÁ BESEDA V KLATOVECH
V pondělí 11. 6. připravil OP SK Slavia Praha v Klatovech v restauraci Pod Hůrkou besedu s generálním ředitelem SK SLAVIA Ing. Martinem Krobem a fotbalistou SK SLAVIA Janem SÝKOROU, rodákem z nedalekého Spáleného Poříčí.
Začátek byl stanoven na 18. hodinu, ale Honza Sýkora se dostavil už hodinu před začátkem, takže ti, kteří přišli dříve, si tak mohli s Honzou v klidu popovídat nebo se s ním vyfotit.  Zanedlouho poté se dostavil vzácný host, generální ředitel SK SLAVIA Ing. Martin Krob, jehož doprovázel př. Jan Čapek.
V 18.00h byl sál restaurace zcela zaplněn, a tak mohl předseda OP SLAVIA v Klatovech J. Junek zahájit besedu přivítáním všech zúčastněných, zejména hostů ze Žilova, rodinu Jana Sýkory a hlavně oba vzácné hosty - fotbalistu Jana Sýkoru a generálního ředitele Ing. Martina Kroba, kterému poté předal slovo.
         M. Krob úvodem poděkoval za pozvání a poté se ujal slova ohledně současného dění ve Slavii, mj. kdo je nyní  vlastníkem klubu a jaká je jeho strategie, dále hovořil o nástavbě ligy, jaký trend preferuje UEFA, zmínil se rovněž o mládežnickém fotbalu, kde nyní zastává hlavního trenéra mládeže Miroslav Beránek. O příchodech nebo odchodech hráčů zatím mluvit nechtěl, protože dosud ještě nic nebylo rozhodnuto. Z dotazů posluchačů vysvětlil např., proč byl odvolán trenér Šilhavý, nebo jaká jsou uplatnění mladých hráčů v jiných klubech.                      
 Honza Sýkora detailně popsal svůj přestup do SLAVIE, což vtipně doplňoval Martin Krob. Dále např. vyzradil, s kým v mužstvu nejvíc kamarádí, nebo na kterém postu nejraději hraje. Popsal také zkušenosti v reprezentaci pod trenérem Jarolímem hlavně se životosprávou, na kterou prý Jarolím bývával pes. Závěrem prozradil, že by se jednou sám chtěl stát trenérem, zatím u mládeže. Už to zkouší ve vlastní fotbalové škole.
Blížila se dvacátá hodina, když beseda končila. J. Junek poděkoval oběma hostům za krásný večer a začalo podepisování fotek, triček, dresů a dalších předmětů, a nezbytné focení s malými i velkými účastníky.
V prezenční listině bylo podepsáno 74 členů a hostů. Domů odcházeli všichni spokojeni a v dobré náladě po zajímavé besedě.
 
P6110867.JPG
P6110861.JPG
P6110860.JPG
P6110870.JPG
P6110858.JPG
P6110866.JPG
P6110863.JPG
P6110883.JPG
P6110887.JPG
P6110891.JPG
P6110918.JPG
P6110895.JPG
P6110894.JPG
Celostátní setkání slávistů 2018
Dovolujeme si Vás pozvat na každoroční celostátní setkání slávistů, které se koná již po osmnácté a letos jej pořádá odbočka Odboru přátel v Kardašově Řečici.

Termín letošního setkání je pátek 6. 7. 2018. S ohledem na svátek slovanských věrozvěstů, kdy je v celé republice volno již od 5. 7., se tento termín zdá být ideální. Doporučujeme počítat se setrváním na místě od 5. 7. do neděle 8. 7. 2018, v nedalém okolí je mnoho zajímavého. A v tomto článku Vás seznámíme i s tipy k návštěvě zajímavých míst.

Termín:
5. 7. 2018 Univerzita Slavia v Pluhově Žďáru
6. 7. 2018 od 9:00 turnaj v malé kopané. Čas bude upřesněn po přihlášení všech družstev.
Startovné:
1 000,- Kč splatné na účet 726157023/0800 [Česká spořitelna a.s.] do poznámky uveďte název odbočky.
Uzávěrka přihlášek: 
15. 6. 2018
Společné posezení proběhne v pátek 6. 7. 2018 na hřišti v Kardašově Řečici
Pro zájemce je možné uspořádat ve čtvrtek 5. 7. 2018 exkurzi v lihovaru Fruko Schulz vyrábějící skvělý Tuzemák již od roku 1898. Pokud máte zájem, hlašte se na níže uvedených kontaktech. V případě dostatečného počtu zájemců budete později kontaktování s detaily prohlídky.

Kontakty na pořadatele:
Josef Bursík 
pepa.bursik@seznam.cz, 721338711
Jaroslav Tomša, 604517114
Ubytování:
Kardašova Řečice, Radim Pivec, Tel.: 723 244 301
Pluhův Žďár, Radim Beneš, 602 146 699
Kardašova Řečice, Pension u Křenků, Lenka Žáková, 728113217, Jana Chvojková, 724167733
Kardašova Řečice, Sportovně turistické centrum (tělocvična), 724964869

Tipy na výlety:

Kardašova Řečice
Cyklostezka – objevujte přírodu mezi Kardašovou Řečicí a Jemčinou. Jsou k dispozici dvě cyklotrasy, které Vás provedou lesy a zavedou do okolí rybníků. Kratší trasa má 7 kilometrů se šesti zastavením v okolí Kardašovy Řečice a druhá delší má 26 km s osmnácti zastaveními.
Zámek Červená Lhota
Deštná
Provaznické muzeum Karla Klika
Letecké muzeum
Jindřichův Hradec
Státní Hrad a zámek Jindřichův Hradec
Dům gobelínů, kultirních tradic a řemesel
Zámecký mlýn
Muzeum Jindřichohradecka
Krýzovy jesličky – největší lidový mechanický betlém na světě
Muzeum fotografie a moderních obrazových umění
Městská vyhlídková věž
Výstavní dům Stará radnice
Aqua show sv. Florián
Jindřichohradecké úzkokolejky

David Ocetník
 

Plná podpora Ing. Martinovi Krobovi

Vážení přátelé Slavie,
my, členové výboru Odboru přátel, vyjadřujeme plnou podporu Ing. Martinu Krobovi v jeho práci pro SK Slavia Praha – fotbal, a.s.
Martina známe z naší společné práce roky. Je to slávista velkého rozhledu, jasných názorů, racionálního jednání.
Při výborové schůzi Fotbalového oddílu SK Slavia Praha – Odboru přátel ve čtvrtek 5. 4. 2018 jsme s ním přes hodinu diskutovali aktuální stav fotbalové Slavie ze všech aspektů. Proto odmítáme mediální kampaň nejmenovaného média, která evidentně překračuje mantinely běžné, natož investigativní žurnalistiky.
Jsme slávisté, jde nám o Slavii. Známe období nezdaru, vždy nás posílila. Važme si, že ve vedení Slavie jsou v současnosti lidé, kteří i svými činy dokazují, že jsou slávisté a nenechme se otrávit útoky, které neodrážejí reálný stav věci. Spolu jsme silnější.

Členové výboru a kontrolní komise
Fotbalového oddílu SK Slavia Praha – Odboru přátel z.s.

„Trpišovskému s Nezmarem nevěřím,“ napsal už v zimě šéf kontrolní komise Odboru přátel Slavie

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY
Pravidelný pondělní komentář „Procházka ligovým děním“ vyvolal značný čtenářský ohlas, zejména jeho hlavní pasáž věnovaná porážce Slavie se Zlínem (1:2), konkrétně slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému a sportovnímu řediteli Janu Nezmarovi. Ozvala se řada fanoušků červenobílých, zejména těch, kteří uvěřili zimním proklamacím nového kouče o totálním fotbalu. Jsou však i příznivci, kteří už v zimě, ještě před startem sezony, před přílišným optimismem v Edenu varovali. 
 
„Trpišovskému s Nezmarem nevěřím,“ napsal už v zimě šéf kontrolní komise Odboru přátel Slavie
Byl mezi nimi i předseda kontrolní komise Odboru přátel Slavie (OP) Karel Vavřina, v 90. letech šéf organizačního, propagačního a tiskového oddělení fotbalového klubu červenobílých. Ten už ostatně vyzval předsedu OP MUDr. Michaela Janáčka, aby se vedení Odboru přátel (jeho třetím místopředsedou je i generální ředitel klubu a do prosince 2017 šéf OP Slavie Martin Krob), aby se situací v A-týmu zabývalo a zaujalo k ní také své vlastní stanovisko.
Co stačí v provinčním klubu, nestačí ve Slavii
Karel Vavřina už před startem jarní sezony mj. napsal:
„Nikdy jsem nebyl spokojen s nástupem liberecké kliky do Slavie. Slavia není Liberec. Co stačí v provinčním klubu, v provinčních podmínkách, stranou od tlaku médií a obrovské fanouškovské obce a nakonec i celé sportovní veřejnosti, nemusí stačit v Edenu. Myslím, že trenér a realizační tým neposoudil reálně vlastní kvality ve vztahu k požadavkům na sportovní výkonnost a ambice Slavie, nejen jako týmu, klubu, jeho příznivců, ale i sponzorů a celkového postavení ve společnosti.
Podle mě trenér a sportovní ředitel nevzali na vědomí a nerespektovali kvalitu týmu, který převzali a zejména individuální kvality hráčů. Oběma chybí pokora a úcta k práci předchůdců, kteří něco dokázali.
Trenér řekl, že chce vyhrát na jaře všechny zápasy v lize a získat pohár, hrát totální fotbal, atraktivní pro diváky. Manipulace se sestavou a výsledky týmu v přípravě svědčí o opaku. Dále prezentoval, že musí přebudovat mužstvo. Proboha proč? Myslím, že bylo namístě navázat na to dobré, co mužstvu dal předchozí realizační tým v čele s trenérem Šilhavým, poděkovat mu a tým pouze doplnit na místech, kde je to potřeba. Pan Trpišovský také před zahájením sezony uvedl, že ta přestavba bude trvat ještě tak dva měsíce. Kdy, a které zápasy tedy chce vlastně vyhrávat? Za dva měsíce, tedy koncem dubna, kdy do konce sezony budou zbývat čtyři, maximálně pět ligových utkání? I pokud by tento slib, jako dosud jediný splnil, bude ještě co řešit? Má to logiku?
Doplnění týmu bylo nekoncepční, dokonce si myslím, že až kontraproduktivní. Žádná z posil nedosahuje kvalit hráčů kádru Jaroslava Šilhavého. Přesto pravidelně dostávali a dostávají příležitost. Pokud ten tým, co vyhrál ligu 2016/2017, je třeba přebudovat, znamená to, že byl špatný, nebo že měl špatnou koncepci a herní projev. Ano, bota nás tlačila v produktivitě. Nikoliv v ofenzivě. Soupeře, včetně Villarrealu, jsme dostávali pod velký tlak, ale nedávali jsme góly.
Trenér Trpišovský nikdy nepracoval s tak kvalitním kádrem a podle herního projevu mužstva i podle kuloárových informací z blízkého okolí kabiny, je zřejmé, že se s tím neumí vypořádat. Nemá na to ani zkušenosti a možná ani kvalitu. Zrovna tak sportovní ředitel Nezmar. Děsí mě, že by se jich mohlo týkat ono pověstné: Osobní ambice přesahují osobní kvality…
Za trenéra Šilhavého byla v kabině soudržná parta. Teď se však proslýchá, že vzniká jakási buňka, tvořená, nejen novými ‚posilami‘, ale bohužel i dalšími hráči, kterým současný stav a přístup trenéra vyhovuje, a která dosavadní zákony kabiny nerespektuje. To ale nemusí být pravda. Byl bych rád, kdyby nebyla. Ovšem staré české přísloví říká, že není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Pokud tomu tak skutečně je, je to na pováženou a je to také důvod k razantnímu řešení.
V neposlední řadě je tu i hazard se štědrou podporou sponzorů, přízní fanoušků, médií a celé sportovní veřejnosti.
Pan Trpišovský zkrátka nevstoupil do Slavie dobrou nohou. Jemu to může být jedno. On i jeho podještědští kolegové jsou pouhými epizodními žoldáky, ale my, celoživotní klubisté, jsme tu od narození a budeme až do smrti.
Bohužel mám pocit, že současný realizační tým se zapíše do seznamu lidí, kterých prošlo Edenem již mnoho. Většinou byli velkohubí, chtěli vše předělat, vydělat si pěkné peníze, a aniž by cokoliv dokázali, zase odešli do jim adekvátního, pohodlnějšího prostředí. A po odchodu ze Slavie prohlašovali, jak je to v Edenu špatně, jak se nemohli realizovat a kdesi, cosi.“
Tolik Karel Vavřina. Říká se, že po bitvě je každý generálem, ale bývalý marketingový šéf Slavie napsal tento svůj komentář už přede dvěma měsíci, před startem sezony. „Nechtěl jsem ho však zveřejňovat, a to ani na Facebooku, protože jsem věřil, že se třeba mýlím, že možná budu příjemně překvapen. Nechtěl jsem kalit slávistické vody,“ vysvětluje Vavřina.
Čísla hovoří jasně
Třeba se ještě Slavia pod Trpišovským chytí, je ještě brzy na závěrečné a konečné soudy, třeba to ještě ambiciózní kouč dokáže. Ovšem leccos z Vavřinova blogu platí už dnes. Pražský start exlibereckého dua s jejich mediálními prohlášeními byl velmi nešťastný a necitlivý.
A i když závěr Šilhavého působení ve Slavii rovněž nebyl nijak excelentní, čísla hovoří jasně. Ze 42 ligových utkání bývalý trenér po dlouhé šňůře neporazitelnosti prohrál jen dvakrát – v závěru loňského podzimu – 1:2 s tehdy Trpišovského Libercem, který Slavia v první půlhodině doslova drtila, neproměnila však hned několik jasných šancí, a pak 0:1 v Plzni. Současný kouč stihl dvě prohry za šest kol, tedy za sedmkrát menší počet utkání! A bylo to s nejhorším týmem podzimu Jihlavou a s nejhorším týmem jara Zlínem. Těžké duely s Plzní a v Liberci teprve Trpišovského svěřence čekají.
Proč se slávisté nezeptali v Liberci?
„V utkání se Zlínem byl ze strany Slavie na hřišti neskutečný chaos. Jindřich Trpišovský je možná nadějným trenérem, ale stále je to především nedávný mládežnický kouč bez větších zkušeností s kluby, jako je Slavia. A to se v neděli znovu potvrdilo. Navíc nelze pořád takhle míchat sestavou, i když chápu, že některé změny byly vynucené zraněními či karetními tresty,“ říká nejmenovaný znalec českého fotbalu s blízkým vztahem k několika ligovým klubům.
„A sportovní ředitel Jan Nezmar? Inteligentní bývalý fotbalista. Ovšem, kdyby se slávisté zeptali v Liberci, dozvěděli by se víc. Slovan vede pevnou rukou klubový majitel Ludvík Karl a pak prezident Zbyněk Štiller s ředitelem Liborem Kleiblem. Ligu tam hrají vždycky ti hráči, které chce pan Karl prodat. Tak je dáno a nic moc se kolem toho řešit nedá, prostor na nějakou přílišnou trenérskou kreativitu tu není,“ tvrdí odborník a znalec libereckého fotbalu pro server efotbal.cz.
Karlův Trojský kůň v Edenu?
V zimě Ludvík Karl prodal do Edenu sportovního ředitele i trenéra a k tomu další dva hráče. A vydělal tak spoustu peněz. V tabulce to ovšem není znát, třetí Slovan Liberec ztrácí na druhou Slavii jediný bodík a má s ní vzájemný zápas pod Ještědem před sebou. S desetkrát menším rozpočtem.
„Skoro se to jeví jako geniální Karlův tah. Poslat do Edenu svou pátou kolonu nebo Trojského koně, vydělat na tom majlant a k tomu jako malý přídavek Slavii předstihnout v ligové tabulce,“ dodává s úsměvem expert efotbalu.cz.
Na Trpišovském a Nezmarovi nyní je, aby tenhle pro Slavii černý scénář nedovolili přeměnit ve smutný červenobílý film. Čas a prostor na to stále mají, i když sílí kritické hlasy, že do Edenu měl přijít maximálně jeden z nich.
Př.Michal Dobiáš zdokumentoval :

 ČTYŘI VÝZNAMNÉ AKCE NA ODBOČKÁCH OP VE 4 DNECH ÚNORA!

Snad i nejstarší pamětníci historie OP Slavie by si nevzpomněli na takovou kumulací akcí na odbočkách, k jaké došlo mezi 7. a 10.únorem tohoto roku! Ve středu 7.února začala tato „šnůra“ v Klatovech výroční valnou hromadou odbočky spojenou s Univerzitou Slavia, v pátek 9.února se k výročnímu rokování sešli přátelé v Brandýse nad Orlicí a zároveň na druhém konci Čech pak na ZS v Milevsku přátelé z Milevska a ze sousední odbočky Božetice při univerzitní přednášce a hektický týden pak v sobotu 10.února završila výročka v Mníšku pod Brdy spojená s besedou se současným šéftrenérem slávistické mládeže Mírou Beránkem!
I když je únor ideální čas pro výročky, tuto frekvenci by asi nikdo nečekal. Ale koncem týdne začínala zimní olympiáda, týden nato jarní část ligy, takže je vše pochopitelné! A všechny čtyři večery se vydařily, posuďte sami:

KLATOVY OPĚT UNIVERZITNÍ! ASPOŇ NA 1 DEN! DÍKY UNIVERZITĚ SLAVIA!
Karlova univerzita v Praze, Palackého univerzita v Olomouci, Masarykova univerzita v Brně, Univerzita J. E .Purkyně v Ústí nad Labem, Jihočeská v Českých Budějovicích či ta Západočeská v Plzni patří u nás k těm nejznámějším. Ale že by i historická „brána Šumavy“, Klatovy, se svou Černou věží, majestátným Jezuitským kostelem, katakombami, lékárnou U jednorožce se mohla nazývat univerzitním městem? No, jak se to vezme! Bylo tomu tak na jediný den, ve středu 7.2.2018!.. Již za minulého výboru se totiž vytvořila tradice přednášek o historii i současnosti Slavie, nazývaná Univerzita Slavia, a to jak při setkáních v Praze, tak i při četných výjezdech po našich odbočkách. Úlohu nefalšovaného rektora na sebe obětavě vzal př.Pomikal, který má propracovány i audiovizuální podklady pro jednotlivé přednášky a podle tématu dokáže k sobě přibrat další profesory, docenty i asistenty – letos v Klatovech to byli například př.Zápotocký a př.Dobiáš. Po loňském úspěchu přišla pozvánka z Klatov i letos, na středu 7.února do restaurace Pod hůrkou poblíž nádraží, a to tak, aby byla Univerzita spojena opět s výroční valnou hromadou odbočky!
Těžiště hnutí slávistických odboček se v poslední době posunulo na jih a jihozápad Čech. K odbočkám již delší dobu úspěšně fungujícím v Žilově a Božeticích se s nadšením přidaly obnovené odbočky v Milevsku, Strakonicích a Klatovech a nedávno i zdatní nováčci z Kardašovy Řečice, kteří s pečlivostí sobě vlastní připravují letošní, již 18. Setkání slávistů na 6.červenec! A bez uzardění k nim můžeme přidat vedle menších odboček Soběslav, Stachy a Prachatice i nejdéle souvisle fungující odbočku OP z Příbrami (ta sice je ještě středočeská, ale pohled na mapu hovoří více než výmluvně!). Příbramští totiž loni oslavili 50 let své nepřetržité a úspěšné činnosti a i v této souvislosti připomeňme až dojemně fungující trojúhelník spřátelených odboček Příbram – Klatovy – Žilov i více než zdařilé Setkání slávistů v Klatovech v roce 2016!
Vedle shrnutí hospodaření a zprávy o jeho kontrole měl hlavní vystoupení předseda odbočky př.Jeroným Junek. Zhodnotil tak všechny akce v uplynulém roce, zejména návštěvy zápasů v Edenu, především pak hromadnou návštěvu zápasu s Jabloncem, kde byly pro odbočky připraveny výhodné podmínky. Tradičně se vydařil svatoštěpánský vánoční turnaj ve stolním tenise, jakož i vepřové hody měsíc předtím, Klatovští samozřejmě nemohli chybět ani na Setkání odboček ve Strakonicích, když předtím v Edenu předali Strakonickým historickou standartu Setkání. Klatovští nechyběli ani na VVH celého OP 10.12. v hotelu Iris v Edenu, jakož ani na akcích spřátelených odboček v Příbrami a v Žilově! Aktivně přispěli i k oslavám 120.výročí SK Klatovy! Inspirovali se i unikátní klubovnou Rožďalovických a věří, že se jim podaří najít vhodný objekt pro klubovnu vlastní! Při slavnostní části nezapomněli ani na předání pamětních listů novým členům, jakož i jubilantům z vlastních řad i z řad hostů. Velkého potlesku se dostalo př. Ireně Jílkové z Klatov, která je nejstarší ženou v evidenci OP a 3 dny před VVH se dožila v plné síle požehnaných 93 let! Klatovští také nechali vyrobit vkusné plaketky se znakem odbočky, kterými odměňují jubilanty i další významné členy a hosty! Samozřejmě několika vřelými slovy pozdravili výročku přátelé z Příbrami, jakož i zástupce odbočky Žilov a zároveň výboru OP Pavel Moulis!
Po kratičké přestávce následoval „druhý poločas“ zdařilého večera, kde př. Pomikal měl připraveno téma Slávistická hrdost. Bohatá dokumentace hlavních úspěchů a nezapomenutelných členů našeho milovaného klubu byla doplňována i především osobními vzpomínkami přátel Zápotockého a Dobiáše, zdůrazňováno bylo, že Slavia není jen nějaké obyčejné jméno klubu, ale obsahuje a zdůrazňuje i ryzí slovanské vlastenectví, což mimo jiné dokazují i další Slavie v Čechách, na
Moravě i ve Slezsku, jakož i v bratrských slovanských národech, kdy třeba Slavii najdeme mj. v každé republice bývalé Jugoslávie.
Večer se pořádně protáhl, ale při pohledu ven, kde mezitím nasněžilo, to znamenalo, že bude nutné balit a s upřímnými přáteli se rozloučit. Naštěstí slota končila už před Plzní, a tak se všichni “akademici“ dostali v pořádku do svých pelíšků!

VÝCHODOČESKOU JEDNIČKOU MEZI ODBOČKAMI JE STÁLE BRANDÝS NAD ORLICÍ
Koloběh života přináší neustále změny. Přicházejí nové subjekty, jiné odcházejí navždy nebo se po čase vracejí. Platí to samozřejmě i o našich odbočkách. O to více si musíme cenit našich stabilních odboček – Příbramští loni oslavili 50 let nepřetržité činnosti, úctyhodná jsou i čísla z Mníšku pod Brdy a z Brandýsa nad Orlicí, jejichž aktivní činnost se už pomalu blíží 40 letům (polokulaté výročí 35 let oslavili Brandejšťáci v roce 2016!). Po dlouhá léta existovaly v tomto koutě Čech, v okrese Ústí nad Orlicí odbočky dvě, které jsme nazývali východočeskými dvojčaty. Brandjšťáci třeba výrazně pomohli Třebovákům při organizaci 3.Setkání slávistů v roce 2003. Je velká škoda, že v posledních letech začala odbočka v Třebové upadat, takže odpadl třeba i oblíbený letní pětiboj v netradičních sportech!
Pokud by někdo chtěl zkoumat, v čem tkví úspěšnost odbočky, je to především tím, že kompetence se podělí na více členů, které řídí některých z úspěšných vůdců, ať jím v minulosti byl v Brandýse třeba Stašek Bartoš, prof.Holubář či dlouholetý předseda odbočky př.Vondrka, který náhle v roce 2013 ve věku 67 let zemřel. Ale do čela odbočky byl zvolen př.Jaroslav Beneš st., kterému výrazně pomáhají další členové výboru, zejména místopředseda př.Martinec a hospodář př.Frydrych!
Ani takto v městečku zavedený a oblíbený spolek, který mimo jiné udržuje v aktuální podobě vývěsní skřínku s aktualitami odbočky i celé Slavie proti Konzumu, se však tu a tam nevyhne nějakým komplikacím. Po dlouhá léta byly zázemím odbočky sály v hotelu Jiřička. Velký sál pro významné akce, malý sál, tzv. Červený salonek pak pro pravidelnou měsíční schůzi spolku tradičně druhý pátek každého měsíce. Nevyjasněné majetkové vztahy však způsobily asi před 4 roky dočasné uzavření hotelu, ale v poslední době se po krátkém zprovoznění zdá, že se toto může žel nazvat jako definitivní. Kde však najít vhodné prostory? Nabídl se Penzion Pod Hradem, v Husově ulici kousek nad náměstím. Prostory velikostně sice rozlohou skromnější, ale jinak vše na jedničku – milá obsluha, výběr ošetřených nápojů, jakož i výborná kuchyně, protože výroční VH je spojena i s pohoštěním večeří pro zúčastněné členy! A útulné ubytovací zařízení můžeme doporučit i případným zájemcům a o návštěvu tohoto krásného, byt možná malinko pozapomenutého koutu naší vlasti při Tiché Orlici, s řadou památek na pobyt J.Á.Komenského či návštěvě malebného i vzdálenějšího okolí Podorlicka!
V pátek 9.2.2018 se tak sálek zaplnil a sešla se drtivá většina členů odbočky. Pozdravil je předseda odbočky Jaroslav Beneš a po schválení programu přednesl zprávu o činnosti i plán práce na letošní rok. Situace je o to jednodušší, když většina akcí se za dlouhá léta osvědčila, a tak se jen mění občas jen místo konání a samozřejmě datum. Převládá rekreační sport a v této oblasti jeho tři hlavní pilíře – cyklistika, bowling a různorodé akce. Některé jsou především pro členy odbočky, jiné pak i pro širší veřejnost! K těm vlastním pak patří i účasti členů odbočky na různých akcích dalších spolků.
Z cyklistických akcí se chystá výlet na Drozdovskou pilu na 28.4, pak 18.5. je na programu 17.ročník výjezdu do polského Kladska pod názvem Cyklo Glacensis. Na základě oboustranně výborné spolupráce s místní ZŠ je na konec školního roku, na 28.6., připraven 3.ročník cyklozávodů žáků ZŠ. Na svatého Václava se uskuteční II.ročník výletu člen OP Okolím Brandýsa na kolech. A pravidelně se zúčastňují i srpnové akce kolínských přátel Rovina u Kolína. Ale vrcholem cyklistické sezóny bude už podvacáté tradiční Cykloexpedice, kdy se (nejčastěji v počtu osmi) vydají do některého místa v Česku či dokonce blízkém příhraničí a tráví týden své dovolené v sedle ořů, nazývaných jízdními koly neboli bicykly. Loni bylo jejich středobodem severní Nymbursko, odkud vyráželi do polabských rovin, ale i do Českého ráje. A přijali i pozvání Rožďalovických a v jejich krásné klubovničce strávili příjemný podvečer a vlastně až i letní večer! Letos zvolili možná méně známou oblast severního Plzeňska, kdy se ve dnech 14.7. až 21.7. ubytují v obci Hromnice, která je jedním z vrcholů trojúhelníku Horní Bříza – Třemošná – Hromnice a proslula Červeným jezírkem, což je propadlé údolíčko po těžbě břidlice a červenou barvu zajišťují příměsi železné rudy; jezírko je vlastně slabým roztokem vitriolu neboli kyseliny sírové! Jistě navštíví i nejmenší město u nás – Rabštejn nad Střelou, blízký barokní Manětín,
Nečtiny, Plasy nebo romantické údolí řeky Střely. A kousíček cesty je to i do Žilova, kde sídlí agilní odbočka OP a podobně jako loni v Rožďalovicích se jistě domluví na krátké návštěvě!
Slova bowling a Brandýs mají také hodně společného nejen díky počátečnímu písmenu! 11.3. se chystají do Pardubic na „Perníkový Eden“ a 7.4. do Kutné Hory na „Potkali se u Kolína“. Vedle účasti v pravidelných místních soutěžích chystají na 17.listopad 14.ročník Brandejské koule.
Z dalších akcí pak připomeňme již uskutečněný turnaj v mariáši (odehrál se následující víkend po VVH, 17.2. a zúčastnilo se jej 28 hráčů!). Červenou tužkou mají zaškrtnut i letošní 6.červenec, kdy se setkají slávisté tentokrát v jihočeské Kardašově Řečici, tradiční Hodobožové sportování v tělocvičně ZŠ bude opět 25.12. a rok samozřejmě zakončí Silvestrovská vycházka! Tradiční posvícení, kam jsou zvány i partnerky členů, se uskuteční opět v říjnu, zřejmě někde v okolí Brandýsa.
Letošní valné hromadě nechyběla ani společenská část. Především byl bouřlivě přivítán MUDr. Michael Janáček, který je „odchovancem“ a i nadále řádným členem odbočky. Př. Martinec pak mj. přečetl vyznání na webu OP po jeho zvolení předsedou OP. Hezké okamžiky přinášejí i chvíle, kdy čekají gratulace a malá pozornost členům, kteří se dožívají významných jubileí. Nakumulovalo se toho dost, do jednoho týdne „se tak vešli“ hned 3 jubilanti (65, 70, 70), přátelé Baláš, Dobiáš a Sláma. Nepsanou povinností oslavenců je pohostit ostatní přátelé malým přípitkem a tentokrát se v průběhu večera ozval tradiční, z Dalmácie převzatý popěvek „Živio, živio, mnoga ljeta, živio!“
Na závěr tak nezbývá než popřát Brandejšťákům stále zdraví a neutuchající elán!

SLÁVISTÉ Z MILEVSKA A BOŽETIC ZASEDLI DO UNIVERZITNÍCH LAVIC SPOLEČNĚ
Souběžně v době, kdy začínala VVH v Brandýse nad Orlicí úderem tradičního kladívka, sešli se v prostorách ZS v Milevsku (které se tak na jeden večer staly univerzitní půdou) i natěšení příznivci Slavie na přednášku Univerzity Slavia, která sestávala ze dvou témat – již přede 2 dny i v Klatovech diskutovaného témau Slávistická hrdost a pak Jihočeské stopy ve Slavii.
Obě odbočky prošly zajímavým vývojem. Milevsko patřilo zpočátku k významným baštám OP Slavie na jihu Čech, pak se však na delší čas odmlčelo. Naopak Božetice, obec pouze kolem 5 km východně od Milevska to po slávisticku rozjela s příchodem Karla Vavřiny do této obce na okrese Písek. V nedávné době však Milevští vstali jak bájný pták Fénix z popela a dávali pak hned o sobě vědět – třeba při loňském Setkání slávistů ve Strakonicích se probojovali až do finále, kde podlehli až obhájcům titulu – Zahrádkářům! Nápad na společnou univerzitní akci se sousedními Božeticemi jen potvrdil fakt, že současné jižní a jihozápadní Čechy jsou významně slávistické, jak už jsme zmínili v úvodu!
Zatím Vám přinášíme jen pamětní list a odkaz na Facebook OP, kde jsou dva čkánky týkající se Univerzity a jejích námětů. Po obdržení dokumentace o této akci rádi naši informaci doplníme!

MNÍŠEK POD BRDY – DALŠÍ STÁLICE NA SLÁVISTICKÉM NEBI
Městečko Mníšek pod Brdy ležící jihozápadně od Prahy asi nepatří ani u čtenářů našeho webu zřejmě mezi nejvýznamnější místa na slávistické mapě! Neprávem, protože již po dlouhá léta zde působí agilní odbočka, která mimo jiné každoročně pořádá i neformální výročku. Abychom vše pochopili, musíme se vrátit o nějakých 30 let zpět. O budování prvních tras pražského metra se tehdy zasloužily dvě firmy – Metrostav a Vojenské stavby. Míla Náhlík byl předákem druhé firmy, která plnila na 120% a i díky nim máme dnes v Praze tak potřebné metro! On sám byl nositelem řady vyznamenání, a tak mu byly tolerovány i některé excesy na milované Slavii. Dodnes mám nejen já před očima obrázek, kdy po zápase, který se sudímu „nevydařil“, vylezl na některý z vyšších stupňů železného plotu, který odděloval populární dřevěnku od hřiště. V místech, kudy odcházeli i rozhodčí do tunelu pod atletickou drahou, který je dovedl do kabin! Proradný sudí pak dostal i od Míly jmen, která si rozhodně nedal za rámeček. A mimoto si oblíbil a stal se patronem odbočky v Mníšku pod Brdy, která mimo jiné proslula krásnými slávistickými karnevaly i nedělními karnevaly dětskými, jejichž zdar a zabezpečení pomáhal všemi silami zajistit!. A poté, co Míla Náhlík začal sledovat naši Slavii už jen odkudsi ze slávistického nebíčka, připadla péče o mníšeckou odbočku mně. Moje máma po zranění dědečka v I.světové válce v Hercegovině a následné nemoci její maminky zcela osiřela v 15 letech a zůstal jí jediný blízký příbuzný, bratr Ráďa. Nečestný strýc Turl měl být poručníkem, ale o vše je okradl a oba sourozence vyhnal z bytu na náměstí v Roudnici. Starší bratr však již měl styky a zařídil máme internát na učitelském ústavu a díky tomu získalo naše školství mimo jiné vynikající češtinářku
a když se mi prý povede některý článek, všichni poukazují na zděděné geny! Ráďa se angažoval před válkou v řadě akademických vlasteneckých spolků a prý byl hned 15.března 1939, když do zbytku naší vlasti vtrhl Wehrmacht, tak byl prý v horních řádcích seznamu, podle kterého okupanti zatýkali. On však již byl mrtev – zemřel ještě před okupací náhle v sanatoriu na Pleši u Mníšku a mámina nejlepší kamarádka, „teta“ Mařenka, sídlící na druhé straně brdského hřebene, zařídila místo posledního spočinutí právě v Mníšku. A na Dušičky jsme pak podnikali „velký výlet“, což představovalo anabázi přeplněným vláčkem nad Mníšek, ošetření hrobua pak „přes kopce“ do Řevnic… Nabídku na patronát jsem tak nemohl odmítnout!
Dnes je situace jiná, Mníšek se stal jedním ze satelitních měst u Prahy a Pražská integrovaní doprava sem posílá ve špičce autobus dokonce každou čtvrthodinu! Měl jsem tak možnost Mníšek poznat blíže, s kostelem sv.Václava a zámkem v centru i poutním areálem Skalka nad městem, kudy jsme mířívali do Řevnic. Dnes už asi nikdo netuší, že Mníšek byl i hornickým městem a ve stráních se těžila ruda se slabou příměsí železa a vše se obohacovalo v tzv. hrudkovnách, které se pořádně projevovaly na životním prostředí. Navíc celý poutní areál se začal propadat, býval to smutný pohled. Ale poté, kdy se zjistilo, jak tvrdil jeden vtip z oblasti černého humoru, že kanadský špenát obsahuje více železa než tato „ruda“, byl celý proces zastaven a propadající se půda asanována a areál postupně opraven a skví se na hřebeni nad Mníškem opět v plné kráse!
Při každém příjezdu – ať už na hřbitov či na některou akci Mnišeckých – si na vše vzpomenu. Je jen škoda, že Slávistický karneval i po odchodu Míly Náhlíka sice zdárně pokračoval, ale technické podmínky, věřme, že dočasně, znemožnily zapisovat další stránky jeho historie Přitom i výzdoba sálů restaurace v sokolovně nad náměstím připomíná, že Slavia zde vždy měla a má dobrý zvuk a zázemí! Při výročce, která je vždy perfektně připravena zejména triem Jaroslav Svoboda, Václav Dvořák a Pavel Vidner, se sejde vždy téměř plný sál a se zájmem si vyslechne jednotlivé body programu, aby si pak všichni pochutnali na vynikajícím gulášku. A pokud přijede ze Slavie vítaný host, je spokojenost dvojnásobná. Letos tomu tak bylo 10.2. díky přítomnost Miroslava Beránka, který zajímavě vyprávěl o práci s mládeží ve Slavii, za niž je v současnosti zodpovědný, jakož i o důležitosti umět zapracovávat vlastní odchovance do mužstva..
I když historie populárních mníšeckých Slávistických karnevalů se žel pozastavila, žije odbočky čilým životem. Slávisté se zvláště po zápasech scházejí právě v prostorách sokolovny! Na zápasy do Prahy nepořádají společné zájezdy jako vzdálenější odbočky. Vedle blízkosti metropole je tu i zmíněná výborně fungující příměstská doprava, takže se mníšečtí slávisté setkávají až v hledišti v Edenu! Tradicí býval i rekreační fotbálek s místními sparťany a jak známo, pro podobné duely se musejí sejít mužstva dvě a nikdy by se nestalo, že by slávisté nedali dohromady vhodné mužstvo! Druhá strana už tak úspěšná není!
Mníšečtí se tak soustřeďují na dvě tradiční akce, které pořádají i pro veřejnost! Již téměř 35 let trvá tradice Svatoštěpánských turnajů ve stolním tenise. Letos se „na bednu“ nikdo ze slávistů nedostal, ale všichni fandili sympatické Natálce Cmíralové, která již vyměnila Mníšek za Prahu a všichni věří, že o ní ještě uslyšíme! Na cestě za vítězstvím v turnaji o 21 účastnících si poradila i se dvěma místními spartany! S jedním z nich, p.Talůžkem pak vyhrála i čtyřhru!
Druhým tradičním turnajem je pak poprázdninový turnaj v nohejbale, který se loni konal o měsíc později, až na svátek sv.Václava! Na turnaji se sešlo 12 družstev a hrálo se tak po celý den!
Nezbývá nám než popřát Mníšeckým, aby i jim elán nadále vydržel, vždy i takovýmito zdařilými akcemi dobře propagují naši Slavii ve svém městě a v jeho okolí!
Dobi
Slávisté z Klatov schůzovali.
V restauraci Pod Hůrkou proběhla 7. 2. výroční schůze odboru přátel SK SLAVIE PRAHA V Klatovech. Schůzi zahájil a řídil p. Tomáš Strnad přivítal hosty z Příbrami, Žilova a členy klatovské odbočky.
 Poté předal slovo předsedovi odbočky př. Jeronýmu Junkovi, ten přednesl zprávu o činnosti za loňský rok. Zmínil autobusové zájezdy na ligová utkání SLAVIE.  Koupení fotbalového stadionu prostřednictvím čínské společnosti do vlastnictví SK – FO SLAVIA PRAHA. V přestávce zápasu s Hradcem Králové v Edenu předání standarty odboru přátel strakonické odbočce jako pořadateli 17. setkání slávistů. Velkolepé oslavy mistrovského titulu na Strahově. Účast ve Strakonicích na setkání a turnaji v malé kopané. Pozvání do Příbrami na 50. výročí nejstarší odbočky nepřetržité činnosti. Naší odbočku zastupovali př. Miloš Jílek, Zdeněk Černý a Milan Zajíček. Přátelé v Žilově slavili 10 let od založení. V listopadu proběhli slávistické vepřové hody v řeznictví U Pavlíka. Další akce proběhla v restauraci Pod Hůrkou, slávistický vánoční turnaj ve stolním tenisu.
Pokladník Z. Černý seznámil přítomné se stavem pokladny.
Při dnešní výroční schůzi jsme přivítali nové členy a předali jim vítací dopis a slávistický kalendář. Narozeninovým jubilantům za loňský rok pamětní list a plaketu s emblémem naší odbočky. Rovněž jsme popřáli ke kulatému výročí 70 let pravidelnému hostu z Prahy př. Dr. Michalu DOBIAŠOVI pamětním listem a plaketou. Naše odbočka se může pochlubit jedním primátem. Př. Irena Jílková je nejstarší členkou O.P. v republice 4. 2. měla úctyhodných 91 let.                                                                                                         A oslav není konec prosinci 2017 proběhla v obecním domě v Praze velká oslava 125. výročí vzniku SK SLAVIA PRAHA. Musíme připomenout, že i SK KLATOVY 1898 slaví v letošním roce 125 let o vzniku fotbalu v Klatovech. Všem oslavencům blahopřejeme.
Po malé přestávce na občerstvení, pokračovala výroční schůze univerzitou SLAVIE na téma slávistická hrdost. UNIVERZITU Slavie u nás v Klatovech př. M. Pomikal, V. Zápotocký a DR. M. Dobiáš pořádali už po 5. a za tento projekt propagace a popularizace SLAVIE jim patří velký dík.
 
                                                 Za OP Klatovy předseda J. Junek
 
IMG_20180207_181859.jpg
IMG_20180207_182401_BURST001_COVER.jpg
IMG_20180207_181951.jpg
IMG_20180207_183026.jpg
IMG_20180207_210054.jpg
IMG_20180207_185654.jpg
IMG_20180207_184541.jpg
IMG_20180207_182649_BURST001_COVER.jpg
IMG_20180207_192650.jpg
Třetí ročník vánočního turnaje ve stolním tenisu je za námi.   

Vánoční svátky jsou svátky klidu a míru a taky přejídání a nicnedělání. Proto někteří hledají nějaké rozptýlení. OP SLAVIA Klatovy připravil na druhý svátek vánoční 26. 12. turnaj ve stolním tenisu. Letos se konal již 3. ročník, opět v prostorách restaurace Pod Hůrkou za účasti 23 borců. Turnaj byl přístupný nejen slávistům, zahrát si přišli i dva sparťani, ale i všem věkovým kategoriím. Startovné činilo 50,- Kč. Všichni hráči dostali diplom a slávistický kalendář, pro chuť bylo připraveno malé občerstvení. První čtyři borci byli odměněni medailí a věcnou cenou.

Turnaj začal po rozlosování asi ve 14 hodin. Hrálo se ve čtyřech skupinách každý s každým.  Z každé skupiny po tuhém boji postoupili 4 nejlepší.  Malá přestávka před losováním osmifinále byla využita ke skupinovému focení všech účastníků. Po odpočinku pokračovalo 16 nejlepších ve vyřazovacích bojích. V semifinále na sebe narazili hráči P. Heider a J. Koželuh s výsledkem  2 : 1  a v druhém Z. Černý a P. Bohm 0 : 2. V boji o třetí místo zvítězil J. Koželuh 2 : 1 a Z. Černý obsadil 4. místo. Finále bylo napínavé, protože proti sobě nastoupili sparťan P. Heider a slávista P. Bohm, který zvítězil 2 : 0 a obhájil tak loňské prvenství.
Výbor OP SLAVIA v Klatovech děkuje všem zúčastněným za pohodovou atmosféru a slušné vystupování. Majiteli restaurace p. Novému, který si na turnaji také zahrál, děkujeme za přípravu sálu s hracími stoly a občerstvení s obsluhou. Mnozí borci se spolu s OP SLAVIA už těší na příští ročník. Ještě jednou děkujeme a přejeme všem v novém roce 2018 hodně zdraví, štěstí a úspěchů.
IMG_20171226_171023_BURST003.jpg
IMG_20171226_184121.jpg
IMG_20171226_141630.jpg
IMG_20171226_141415.jpg

PRAHA - Fotbal začali hrát spolu, ale už od mládí bylo jasné, že jeden bude spíše na teorii, zatímco druhého bavila více praxe. Následně se jejich profesní cesty rozešly, aby se po více než patnácti letech oba sešli v Edenu. Jan a Václav Sýkorovi spolu od jara působí ve Slavii. První jako hráč, druhý jako fyzioterapeut. „Někdy se stane, že se v týmu potkají bráchové spoluhráči, ale my jsme trošku rarita,“ přiznávají s úsměvem v obsáhlém rozhovoru.

 
Napadlo by vás, že se někdy společně potkáte ve stejném klubu, ale v jiných rolích?
Jan Sýkora:
 „Je to hodně ojedinělé. Nenapadá mě žádný případ, kdy by to tak bylo, já jsem za to jedině rád. Od té doby, co hraji fotbal, tak brácha byl první člověk, kdo mě podporoval. Když ho mám tady u sebe a každý den se vidíme, tak je to jedině dobře. Když jsem byl v Brně nebo v Liberci, tak jsme se moc neviděli. Teď máme možnost se vidět každý den, takže je to super.“
Václav Sýkora: „Vnímám to stejně. Bývají bratři fotbalisti, ale fyzioterapeut a hráč… Já jsem byl vždycky více přes teorii, brácha byl víc do praxe (smích). My jsme se takhle rozdělili už dávno předtím. Vídáme se často, je to určitě příjemnější než angažmá předtím, kdy jsme se viděli jeden týden v roce.“
Jan Sýkora: „Má to také své nevýhody. Tím, že jsme bráchové, tak na mě víc kašle a radši má Míšu a Simona. Ale to je vedlejší (smích).“
Jaká byla vaše cesta k fotbalu, když jste byli děti?
Václav Sýkora:
 „Začali jsme brzo, já asi v první třídě, Syky ještě dříve, když chodil do školky. Já jsem začal hrát asi díky rodičům, tím pádem se brácha přidal a začal taky brzo hrát, protože bylo vidět, že tam nějaký skrytý talent je.“
Jan Sýkora: „Brácha mě musel všude vodit, starat se o mě, protože jsme měli školu i klub v jiném městečku, než jsme bydleli, takže mě měl na starost celý den. Nezbývalo mu nic jiného (úsměv).“
Jak vzpomínáte na společné začátky? Vy jste Honzo hrál se staršími?
Jan Sýkora: 
„Já jsem s nimi nehrál. Já jsem si v čase jeho tréninku a zápasu kopal o poločasech a tak. Když pak nastal čas, tak jsem začal chodit nejen s minižáky, ale i se staršími.“
Václav Sýkora: „V pár zápasech jsme se postupem času i spolu potkali. V žácích jsme společně pár zápasů odehráli, pak jsme se dokonce za rok potkali jako soupeři, když jsme oba hráli za starší žáky. Pak už se to rozdělilo, Syky šel do Plzně a já jsem pokračoval na té své úrovni.“
Jaké to bylo hrát proti sobě?
Václav Sýkora:
 „My jsme to ani nijak nevnímali, spíše rodiče, hlavně měli dilema, komu fandit, ale Syky dal asi v páté minutě gól hlavou, takže nebylo co řešit. On měl asi metr a dvacet centimetrů a dal z vápna gól hlavičkou.“
Takže fotbal byl ve vaší rodině jasnou volbou?
Jan Sýkora:
 „Rodiče nás na něj dali. Co můžete taky dělat jiného na vesnici třeba v létě, běháš venku a kopeš do míče. Táta taky dříve hrával fotbal.“
Václav Sýkora: „U nás na vesnici byli skauti, hasiči a fotbal, tak jsme chodili do všeho (úsměv).“
Vašku, takže jste měl bráchu na krku všude?
Václav Sýkora:
 „Samozřejmě, co by dělal doma. Aspoň jsme něco dělali, neseděli jsme doma u počítače a furt jsme byli někde. O víkendu byly zápasy, v sobotu se jelo se mnou, v neděli se jelo s bráchou. Ten čas byl vyplněný, protože jsme se snažili něco dělat.“
Ale asi jste radši, že jste se po letech potkali u fotbalu než spíše u hasičů, ne?
Jan Sýkora:
 „My máme rádi všechno, co jsme dělali v mládí. Fotbal nás ale oslovil úplně nejvíce. Není to tak, že bych ty ostatní koníčky zavrhl, mám je rád dál. Převládal fotbal, u mě teda i nad školou, u bráchy ne, ale dále se o to ostatní zajímáme.“
Takže i na harmoniku hrajete spolu?
Jan Sýkora:
 „Ano, dokonce jsme měli spolu i vystoupení, tedy asi dvouminutové. Pak jsme toho museli nechat.“
Václav Sýkora: „Ono jak jde člověk životem, tak si postupně vytříbí cestu, co potřebuje a co ne, u čeho zůstane, takže to pak člověk opouští.“
Hodně bratrů sice tráví mládí spolu, ale pak se jejich cesta většinou rozdělí. Vy jste to ale měli docela naopak…
Václav Sýkora
: „Tak dříve to tak nebylo, Honza odešel v sedmnácti letech do Prahy. Najednou jsme se 5-6 let viděli jen týden v roce, takže nás paradoxně odloučení sblížilo. Samozřejmě to má nějaké meze. Všeho moc škodí, ale paradoxně nám to pomohlo (úsměv). Tím, jak jsme spolu trávili málo času, Honza byl už ve velkém fotbalu. Já jsem studoval v Plzni pět let, takže jsme se viděli málo. Teď si to fakt užíváme. Zase to nepřeháníme, v kabině to stačí. Všechno má své meze, jsme za to rádi.“
Když brácha začal hrát ligu, jak jste ho podporoval? Jezdil jste na jeho zápasy?
Václav Sýkora:
 „To bylo v Brně, tam jsem se dostal snad jen jednou. Bylo to docela daleko. Do Liberce jsem ale jezdil, na prvním výjezdu do Evropy do Marseille jsem byl také. To jsem dostal jako dárek, potom už rozhodně více.“
Jan Sýkora: „Ono to bylo těžké, já jsem byl v Brně, brácha měl práci. O víkendu měl volno, tak jsem ho nechtěl tahat přec celou republiku do Brna na zápas. Ten první rok v lize tam naši moc nebyli.“
Václav Sýkora: „My jsme většinou jezdili po Čechách. Jezdili jsme Prahu, Plzeň, České Budějovice, střední Čechy, to se dalo, ale když se hrála Morava, tak to je od nás tři hodiny cesty, což je moc.“

Vašku, kdy jste zjistil, že to s tím fotbalem nebude takové, jako u bráchy, a začal jste se profilovat jiným směrem?
Václav Sýkora:
 „Trvalo mi to dlouho. Já jsem ještě před dvěma lety hrál v Klatovech, kde jsme hráli divizi. Tak nějak postupem času jsem se spíše zaměřoval jak na školu, tak na pozici asistenta u našeho kouče. Spíše jsem přilnul k té teoretické přípravě a kondičním věcem, takže tím pádem moje fyzická kondice a další aspekty šly stranou. Zjistil jsem, že to nebude úplně to pravé.“
Jak vás vůbec napadla fyzioterapie?
Václav Sýkora:
 „Mě už odmala hodně zajímalo lidské tělo, fungování nejenom mechanické, ale i další věci okolo, také duše a další aspekty toho, jak to uvnitř funguje. Nejen z té západní, ale také té východní medicíny. Nejdřív jsem si myslel, že budu zubař, takže jsem studoval dva roky lékařskou fakultu. To jsem raději ukončil, protože jsem se v tom nějak nenašel, takže jsem začal studovat fyzioterapii. Tak nějak se sport line mým životem dále, zůstal jsem u toho, ať jsem pracoval třeba na klinice, tak furt jsem tam měl sportovce. Snažím se ten aktivní život vsunout i do práce a být ve sportu pořád, i z jiném pozice.“
Využíval jste bráchu hodně jako odborníka na fyzioterapii?
Jan Sýkora:
 „Ze začátku jsem ho moc využívat nemohl. On jak se postupně učil, tak ta lékařina v těch klubech, kde jsem byl, byla dále než on. Ještě nebyl na takové úrovni, ač se učil rychle. V klubu to bylo o něčem jiném. Občas to bylo tak, že jsem přijel domů na víkend a řekl jsem, že mě bolí tohle a tohle, tak brácha mi to třeba projel nebo mi tam dal nějaké baňky, snažil se mi pomoci v tomhle směru. My jsme se stejně moc neviděli a když už jo, tak jsem nechtěl, aby mě půlku dne masíroval. Využívám ho naplno až teď.“
Ale už jste za ním chodil hodně na kliniku…
Jan Sýkora
: „Tenkrát, když jsem byl v Liberci, tak jsem za ním občas dojel. Když jsem měl nějaké problémy, tak mi s tím brácha pomohl, bylo to pro mě snazší, že tam byl. Když jsem pak začal ve Slavii, tak první tři měsíce, to jsem tam byl každý druhý den, to mi určitě pomohlo, protože to bylo hodně náročné. Tím, že jsem pak chodil k němu a on mi vždycky domluvil to nejlepší, co bylo pro mě vhodné, tak to bylo ideální.“
Chvíli po Honzově příchodu do Slavie se začal hledat nový fyzioterapeut pro A-tým. Jak jste to vnímal?
Jan Sýkora:
 „Oni i kluci chodili na kliniku, když měli nějaký problém, se kterým si nevěděli rady. Věděli, že tam mám bráchu, všichni na něj měli kladné ohlasy. Když se vybíral nový fyzioterapeut, tak se mě Pavel Čvančara zeptal, jestli brácha je fyzioterapeut a jestli bych mu mohl dát kontakt. Víc jsem se v tom neangažoval, pak už to bylo jen na něm a na realizačním týmu, jestli si ho vyberou a jestli se jim bude líbit. S odstupem času si všichni mnou ruce a říkají si, že to byl dobrý krok.“
Jak si naopak vy Vašku vybavíte, když vám Pavel Čvančara poprvé volal?
Václav Sýkora: 
„Potěšilo mě to, já jsem si na přelomu roku říkal, že bych chtěl nějakou změnu, kdyby to byl sportovní klub, tak bych se nezlobil. Pak Čvanči zavolal, seznámil mě se situací a řekl, že se chce sejít. Nebyl jsem proti, bylo více kandidátů, ale asi jsme našli společnou řeč v tom, jak by to mělo a mohlo fungovat v klubu. Tím, že mi na klinice vyšli vstříc, tak se to mohlo uskutečnit v docela krátkém čase. Já jsem byl rád, tak jsem si to nějak v předstihu přál, ač jsem nevěděl, odkud to bude a jakým směrem to půjde dál.“
Asi by vás před rokem nenapadlo, když Honza byl v Liberci, že se oba setkáte v mistrovské Slavii?
Václav Sýkora:
 „Občas se ty věci nedají plánovat, stane se to z ničeho nic. Já to vnímám ohromně příjemně, teď si to užívám.“
Jan Sýkora: „Já jsem za to rád, určitě jsou rádi i kluci, že tu brácha je a že to funguje. Je to i vidět, když se někdo nedej bože zraní, tak je hned zpátky nebo se brácha s doktory a maséry snaží to co nejvíc urychlit. Takže si myslím, že do toho brácha dává maximum a že je to znát i na jeho práci, a i díky tomu ho tu mají kluci rádi, i když občas nějaká srandička je, že tu jsme bráchové a že máme dotáhnout ještě tátu s mámou a budeme tu komplet (smích).“
Honzo, pro vás je asi jedině dobře, že brácha zapadl skvěle…
Jan Sýkora: 
„Určitě, brácha je takový, že nemá potřebu někomu podlejzat. Lidi jsou někdy takový, že si nejdřív chtějí udělat zadobře se staršími hráči a tak. Brácha takový není, kluci to cítí, jedině mu to pomohlo.“
Jak vaše působení vnímají rodiče? Na Strahově museli být pyšní…
Václav Sýkora:
 „Byli nadšení, co více by si mohli přát… Mají na tom také obrovskou zásluhu, patří jim obrovský dík. To, jací z nás vyrostli lidi, za to vděčíme jim. Byli moc šťastní, když se to na Strahově předávalo.“
Jan Sýkora: „Je jasné, že byli nadšení. Když nám to oběma nevyšlo jako hráčům, tak to aspoň vyšlo mně jako fotbalistovi a bráchovi jako fyzioterapeutovi.“
Václav Sýkora: „Samozřejmě rodiče vnímají to, že se můžeme posouvat dále (smích).“
Jan Sýkora: „To nám bylo dost často zdůrazňováno, ale v pořádku, žene nás to dopředu.“
Letos v létě jste se asi užili nejvíce, když byl Honza zraněný, tak jste byli furt spolu…
Václav Sýkora:
 „Během července ano, tolik času jsme spolu v létě za posledních deset let asi netrávili (úsměv).“
Jan Sýkora: „Kluci přišli do kabiny, já jsem ležel na lehátku a kluci si dělali srandu, že bráškové už jsou zase spolu.“
Václav Sýkora: „Je pravda, že toho času jsme spolu trávili hodně. Řešili jsme jak terapii, tak i co je možné cvičit a co ne, aby se sval dobře hojil. To jsme si užili hodně.“

Honza přišel do Slavie před půl rokem, Václav asi před čtvrt. Jak vnímáte za tu dobu Slavii?
Václav Sýkora:
 „Já jsem měl vždycky rád pěkný fotbal, když jsem dospíval, tak pěkný fotbal hrála Barcelona. Ty prvky se mi líbily. Teď je to hodně o trenérech, kde kdo je a jaký má styl. Vždycky jsme oba fandili Barceloně, takže že bychom měli polepený pokoj českými týmy, to ne. Pro mě je na prvním místě, aby hráči byli zdraví.“
Ale vztah ke Slavii jste za tu dobu získal…
Václav Sýkora:
 „Určitě! Od té doby, co jsem přišel, jsem s klukama v naprosté pohodě. Není to tak, že by se někdo předváděl a hrál by si na něco, upřednostňoval individualitu před týmem, takže pro mě je ten vnitřek Slavie, to znamená kabina a prostředí realizačního týmu, v pohodě. Myslím, že jsem se se všema sladil skvěle a povede to k dobrým koncům.“
Jan Sýkora: „Dočetl jsem se různé věci, jako že jsem byl ve Spartě a teď jsem ve Slavii. Mám podobný názor, nejsem ten typ, že jsem vyrostl v Plzni a musím tam dožít, i když třeba příběh Tottiho nebo dalších velkých hráčů je hezký. Já jsem to vnímal tak, že se musím posouvat v kariéře. Ty týmy, ve kterých jsem byl, mě vždycky posunuly někam. Můj vrchol tady ve Slavii předčil to, s čím jsem sem šel. Moc jsem nevěděl, do čeho jdu, pár kluků jsem znal, trenéra jsem také dříve neznal. Za ten půl rok, co jsem ve Slavii, tak jsem tu šťastný, hodně to bylo ze začátku vidět na mé hře, i když jsem se pak zranil. To se stává. Vždycky odraz toho, jak se člověk cítí, je vidět na hřišti. Já jsem se cítil skvěle, cítím se tu skvěle. Jsem rád, že to můžu být.“
Slavia asi bude navždy ve vašich životech zapsaná jako klub, kde jste se poprvé spolu profesně potkali…
Václav Sýkora:
 „Stoprocentně, za to jsme Slavii vděční. Jak to bude do budoucna, to nikdo neví. Teď si to užíváme, je to asi ojedinělé, jsme za to rádi.“
Jan Sýkora: „Hlavně to bude první klub, kde jsme vyhráli titul, to si bude pamatovat každý. I kdyby se zapomnělo na všechno ostatní, tak jsme tu vyhráli první titul.“

 
Pozvání na oslavu 10.výročí založení odbočky OP FO SK Slavia Praha - Žilov  
Vážení přátelé,

dámy a pánové, milí slávisté,
,
přijměte, prosím, naše srdečné pozvání na slavnostní schůzi k 10. Výročí založení
naší odbočky OP FO SK SLAVIA Praha Žilov, která se uskuteční příští pátek
6.10:2017.  Místem konání je tradičně sál místní restaurace V Žilově.

Program: 
Sraz účastníků mezi 16  až 18 hodinou před restaurací / dle příjezdu našich vzácných hostů /
Odchod směr místní alej, kde proběhne výsadba třetí Mistrovské lípy za sezonu 2016 / 17
Zahájení slavnostní schůze - krátké seznámení s historií naší odbočky
Beseda s naším hlavním hostem, který v tuto chvíli zůstává v utajení
Slavnostní přípitek na Slavii, další trvání naší odbočky, štěstí a zdraví
Autogramiáda našich hostů, společné fotografování apod.
Občerstvení zajištěno, otevřena bude samozřejmě i místní restaurace

Těšíme se na vaši hromadnou účast, snad nejpozději v pondělí večer vám zašlu podrobnosti.
Tedy jméno našeho hlavního hosta či přesný čas našeho srazu, možná jsou i nějaká překvapení.
Nechci to zakřiknout, tak snad nám to vyjde? Držte nám palce, přeji vám krásný Svatováclavský
večer, s pozdravem

SLAVIA NAVŽDY!!!

Jménem výboru odbočky OP FO Slavia Praha Žilov

Pavel Moulis
jednatel odbočky
e-mail: moulispavel@seznam.cz
mob.tel: + 420602891512
www.slaviazilov.cz

 
Poslední červnovou sobotu se koná již 17. ročník celostátního setkání slávistů. Po Klatovech přebírají štafetu Strakonice, kde se před několika málo lety, znovu oživila odbočka Odboru přátel a velmi záhy začala atakovat příčky nejpočetnějších odboček v rámci Odboru přátel. Vzhledem k perfektně zvládnuté organizaci přátelského utkání mezi ženami SK Slavia Praha a FC Bayern Mnichov v létě 2016 se není čemu divit, že se odbočka nebojí další velké akce.
Přinášíme první organizační informace, tak jak jsme je od pořadatelů obdrželi.
________________________________________
Zdravíme všechny slávisty !!!
Letošní 17. ročník celostátního setkání odboček OP SK Slavia Praha se bude konat ve Strakonicích 24. června 2017.
• Pořadatelem je Odbor přátel SK Slavia Praha-odbočka Strakonice, z. s.
• Místem konání bude sportovní areál Na Sídlišti, který vlastní město Strakonice a spravuje STARZ (Správa tělovýchovných a rekreačních zařízení) Strakonice.
• Hrát se bude na hřištích s travnatým povrchem, v případě většího počtu přihlášených týmů budou připravena i hřiště s umělým povrchem.
• Startovné za jeden tým činí 1000,- Kč. V něm je zahrnuto: 10x oběd+10x pivo(limo) +balení minerálky pro jedno družstvo. Startovné se platí převodem na bankovní účet č. 2600897017/2010 (Fio banka). Do zprávy pro příjemce uveďte přesný název týmu nebo odbočky, pod kterým budete hrát, variabilním symbolem bude telefonní číslo kontaktní osoby příslušného týmu. Pokud budete chtít zaplatit jiným způsobem, kontaktujte pokladníka naší odbočky p. Václava Králíčka tel. 739 826 833, mail: vasek.kralicek@gmail.com . Zaplacení startovného je považováno za oficiální přihlášku do turnaje, zaplaceno musí být nejpozději do 10. června 2017. Týmu, který zaplatí startovné a odhlásí se po 17.6. propadá nárok na vrácení startovného.
• První tři týmy v pořadí budou odměněny poháry a cenami, dále bude vyhodnocen nejlepší střelec a brankář. Nejsympatičtější tým obdrží Pohár starosty města Strakonic. Vítěz turnaje rovněž dostane putovní pohár, který je povinen před zahájením příštího turnaje v r. 2018 odevzdat jeho pořadatelům.
• Ubytování si každý tým zajišťuje sám a na vlastní náklady (v příloze zasíláme seznam ubytovacích zařízení ve Strakonicích).
• Šatny, občerstvení a parkování bude zajištěno buď v samotném areálu nebo v jeho nejbližším okolí.
• Přesný časový harmonogram celostátního setkání zašleme do konce dubna.
Výbor OP SK Slavia Praha-odbočka Strakonice, z. s.

Debata s představenstvem SK Slavia Praha

 
Včera 26. 4. 2017 proběhla debata s představenstvem SK Slavia Praha – fotbal, a.s. Tato debata byla svolána na základě žádosti předsedy představenstva Jaroslava Tvrdíka. Hlavním tématem bylo nové schéma ligy, které nedávno LFA odsouhlasila s podporou všech klubů první fotbalové ligy, tedy i Slavie.
 
Schůzky se zúčastnili za SKS předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, místopředseda představenstva a generální ředitel Martin Krob, zástupce generálního ředitele pro marketing a komunikaci Tomáš Syrovátka, člen představenstva Tomáš Bůzek a generální sekretář Jiří Vrba.
 
Fanoušky zastupovala AREA 114, Tribuna Sever, Veleňská odbočka Odboru přátel, Odbočka Odboru přátel Kolín, Odbočka Trutnováci a několik dalších. 
 
Bohužel se celá debata konala po pohárovém utkání se Zlínem, ve kterém po velmi špatném výkonu Slavia prohrála 0:1. Z toho důvodu byl s ohledem na náladu fanoušků celý začátek ponurý. Úvodní slovo měl Martin Krob, který všechny fanoušky přivítal. Zhodnotil krátce prohraný zápas s konstatováním, že je lepší “obdržet” facku teď než později v lize, s čímž se ztotožnila většina přítomných fanoušků. Budeme tedy doufat, že již tuto neděli naši hráči opět předvedou ofenzivní smršť jako již několikrát v tomto ročníku ligy. Následně Martin Krob vyjádřil přesvědčení o správném směřování celého klubu jak na poli managementu tak na poli A týmu. Detailněji se dotkl mládeže, konkrétně U17 a níže, kde jsou již nyní hmatatelné výsledky práce vedení mládeže. Konkrétně pohovořil o důvodech odchodů Alexe Krále a Víti Jaroše. Také se zmínil o projektu skatingu, Slavia žádala fanoušky, aby pomohli posílat tipy na zajímavé hráče z nižších soutěží, zejména do mládeže. Bohužel na setkání o fanouškovském skautingu před derby se dostavili jen dva zájemci. Proto Krob znovu zopakoval výzvu k fanouškům, aby pomohli při sledování hráčů.
 
Pak si vzal slovo Jaroslav Tvrdík, který si vzal na starost téma posledních dní a sice celou záležitost ohledně koupě stadionu, pozemků, koupě hokejového oddílu a jednání se spolkem SK Slavia.
 
Pro přehlednost uvádím popis situace ohledně sportovního klubu Slavia:
“Velmi důležitým prvkem v celém sdružení slávistických spolků je SPORTOVNÍ KLUB SLAVIA PRAHA, spolek, který sdružuje všechna slávistická sdružení, například fotbal, vodní pólo, lukostřelbu, ragby, pozemní hokej, atletiku, futsal a další samostatné spolky. Majetkem SPORTOVNÍHO KLUBU SLAVIA PRAHA, spolek, jsou pozemky začínající pod stadionem, přes tréninková hřiště až za atletický stadion. Současně vlastní Hotel Slavia u UMT, komplex pro futsal, vodní bazén a hokejový stadion. Tento spolek před lety pronajal na 100 let pozemky pod stadionem a v okolí stadionu firmě zastupující fotbalový klub. Díky tomu došlo k výstavbě stadionu v Edenu ale s ohledem na rozdělení vlastnictví stadionu a fotbalové Slavie, připadla tato nájemní smlouva na majitele stadionu. Nyní kdy CEFC koupilo stadion, tedy firmy ovládající stadion a servis k tomu související, se snaží koupit také pozemky pod stadionem tak, aby došlo ke sloučení stadionu a pozemků. Také nový zákon upravující vlastnictví domů a pozemků vyžaduje, aby pozemek pod budovou měl stejného majitele jako budova samotná, a nově již rozdílné vlastnictví neumožňuje. Pro stávající rozdílné vlastnictví je dána dostatečně dlouhá doba, aby došlo k napravení stavu. Vlastnictví pozemků pod stadionem se tedy v každém případě musí jednoho dne vyřešit.”
 
V pondělí 24. 4. 2017 došlo k setkání zástupců fotbalového klubu s představenstvem Sportovního klubu, kde byla diskutována otázka koupě pozemků. Bohužel předseda představenstva Huptych zvolil zcela odmítavé stanovisko. Jednou z navrhovaných variant také bylo, že CEFC koupí 100% podíl v HC SLAVIA PRAHA, uhradí veškeré dluhy, který hokej vůči spolku má, zainvestuje do opravy a vylepšení hokejové haly a učiní další dílčí kroky. Nicméně předseda Huptych údajně prohlásil, že “hokej nikoho nezajímá”. Na základě toho CEFC odstoupilo od svého záměru koupě akcií HC Slavia Praha. Dalších věcí, které ještě vyjdou na povrch, bude asi dost a my musíme doufat, že slávistické hnutí udělá vše pro zachování značky Slavia nejen v rámci hokeje.
 
Tomáš Syrovátka pohovořil o nedělní programu okolo zápasu s Jabloncem, kdy proběhne oslava koupě stadionu v Edenu. Detaily klub zveřejní během několika dní.
 
Jako poslední přišlo na řadu téma nového hracího systému ligy. Jaroslav Tvrdík se omluvil fanouškům, že klub dostatečně dopředu nevysvětlil svůj postoj a vše se dostalo na povrch až po schválení v LFA. Jaroslav Tvrdík, vyjádřil svůj názor, že si představuje do budoucna širší diskuzi s fanoušky na témata okolo fotbalu a chce mít možnost touto cestou prezentovat své postoje. Klub chce být maximálně transparentní nejen ke svým obchodním a sportovním partnerům ale hlavně k fanouškům. Na toto téma proběhla širší diskuze, zejména ohledně důvodů souhlasu Slavie s tímto modelem ligy. Postupně o celém postoji klubu hovořil Martin Krob, Jaroslav Tvrdík i Tomáš Buzek, který Slavii přímo v LFA zastupuje. Výsledek celé diskuze by se dal shrnout, že z “různých“ důvodů Slavia vyšla vstříc LFA a ostatním klubům a to i přes svůj konzervativní postoj.
 
Debata byla ukončena krátce před půlnocí s příslibem dalšího setkání.
ZÁPIS Z VÝROČNÍ SCHŮZE
V pátek 10. 2. 2017 OD 17 hod. proběhla v restauraci Pod Hůrkou výroční schůze klatovské odbočky odboru přátel Slavie Praha, která byla spojena s „univerzitou SLAVIA“.    Kolem 16 hodiny se začali scházet členové odbočky, aby připravili sál. Malou výherní soutěž o ceny, výzdobu vlajkami připravit stoly, rozdat programy a červenobílé listy. Před 17 hodinou se sál pomalu zaplnil. Hosté z Příbrami přijeli ve čtyřech v čele s předsedou př. Kropáčkem, přátelé ze Žilova také ve čtyřech i s členem výboru OP SLAVIE Praha př. Moulisem, a s nimi pro nás zcela neznámí slávista ze SLAVIE Plzeň, př. arch.Oldřicch Kodeda přivezl sebou knihu o historii plzeňské SLAVIE velmi zajímavá kniha s řadou fotografii.                                                                                                    Krátce po 17 hodině př. Strnad schůzi zahájil. Po přivítání přítomných členů a hostů, seznámil všechny s programem schůze. Potom předal slovo předsedovi odbočky př. Junkovi.   Předseda zprávou o činnosti zhodnotil loňský rok. Hlavně zdařilé setkání slávistů a turnaj v malé kopané. To byla největší akce v celé historii naší odbočky jak logisticky tak finančně. Dále účast na zápase žen SLAVIE Praha proti Bayernu Mnichov ve Strakonicích. Velká škoda, že nemohla pro zranění hrát naše členka Terezka Krejčiříková. Zmínil také slávistický vánoční turnaj ve stolním tenisu. Ten se konal už po druhé vždy 26. prosince.   Po předsedovi pokladník př. Černý přítomné členy seznámil se stavem pokladny a výběru členských příspěvků.  Př. Strnad vyzval př. Laca, aby přečetl zápis o revizi pokladny. V diskuzi si vzal slovo člen pražského OP př. Dobiaš, který připomněl některé akce, které proběhli  v loňském roce výroční schůze, setkání a hlavně jmenování předsedy odboru přátel př. Kroba generálním ředitelem SLÁVIE pro sportovní úsek. Tím posílil odbor přátel v rámci celé SLAVIE. Př. Čapek přivezl pro zájemce nové kalendáře fotbalové SLÁVIE.Po předání uvítacích dopisů novým členům, bylo slavnostní blahopřání př. Václavu Frantovi k životnímu jubileu a předání upomínkové plakety s pamětním listem. S velkou radostí jsme poblahopřáli naší nejstarší člence př. Ireně Jílkové k 90 narozeninám, za OP jsme jí předali slávistický dort a upomínkovou plaketu s pamětním listem.  V lednu a únoru bývají výroční schůze už se stalo zvykem, že spřátelené odbočky Klatovy, Žilov a Příbram se vzájemně navštěvují a předávají si zkušenosti, tak tomu bylo i letos.                                                                           V naší odbočce se stává tradicí vždy po skončení výroční schůze následuje „univerzita SLAVIE“, tu nám už po čtvrté připravili př. Pomikal, Zápotocký, Donner a př. Krob bohužel omluvil se pro pracovní zaneprázdnění. Téma „univerzity už bylo o historii SLAVIE, o kanonýru Bicanovi, o brankářích a letos o kapitánech SLÁVIE, vždy jsou zajímavé a poučné.
V přestávce schůze bylo podáváno občerstvení, hovězí guláš s chlebem.
 
Společné foto z valné hromady z rest. Pod Hůrkou 10. 20 2017.
20170210_200145.jpg

KLATOVY– HRDÉ OHLÉDNUTÍ ZA LOŇSKÝM ROKEM


 Představovat čtenářům historické město Klatovy, které je právem nazýváno branou Šumavy, by jistě bylo nošením dříví do lesa. V loňském roce byly Klatovy „hlaním městem OP Slavie“ jako organizátor 16. Setkání slávistů, kteréhož úkolu se zhostily se ctí a na první červencový víkend roku 2016 vzpomínají na odbočkách s úctou a nejedna odbočka vyslovila Klatovským upřímné poděkování za bezvadnou organizaci celého slávistického víkendu – na turnaj, jeho zázemí, večerní zábavu i poznávací program v této perle jihozápadních Čech! I proto byly připomínky této akce, jejíž příprava i průběh stály Klatovské hodně sil, právem „Leitmitivem“ výroční zprávy, kterou přednesl předseda odbočky př. Junek. Poděkoval ještě i touto cestou všem za pomoc,zejména i městu a kraji,  účastníkům pak za uznání a jen politoval fakt, že pár výtržníků se pokusilo narušit i pečlivě připravenou besedu.  Klatovští připravili i hezké suvenýry a natočili na DVD video o celé akci.
Novinkou na odbočce byl zdařilý vánoční turnaj ve stolním tenise za účast 23 hráčů. A jen málokterý zápas v Edenu nebo start Slavie v Plzni se odehraje bez účasti klatovských slávistů, často je jejich delegace vidět i pořádně slyšet! Pokračovala i zdárná spolupráce (nazvěme ji  raději přátelstvím) s odbočkami v Příbrami i Žilově (zástupci obou byli na VVH přítomn). Klatovští nechyběli ani na unikátní akci tamní odbočky ve Strakonicích, kde hostili naše fotbalistky v souboji s Bayernem Mnichov. To už se rýsoval fakt, že právě Strakonice budou „následníkem trůnu“ v historii Setkání a převzali zde i první zkušenosti a rady. Snad vyjde letos  i nápad, kdy by se měla tradiční standarta Setkání předávat před zápasem s Jihlavo a ne v komorním prostředí VVH OP, jak bylo dosud zvykem. Klatovští našli i nové zázemí v příjemném prostředí penzionu Pod hůrkou, který přímo sousedí s autobusovým nádražím, což je výhodou i pro přespolní, kteří  využívají veřejnou dopravu.    
Jak už se v Klatovech stává pomalu tradicí, rádi spojí  výročku i s některým tématem Univerzity Slavia. I když  byli připraveni další přednášející, nakonec celá tato část se letos točila kolem prvnho kapitána Slavie, Karla Freji. Projevila se zde vzácná pečlivost Ing.Donnera, který i zde dokázal zjistit i sebemenší podrobnosti ze sportovního, funkcionářského i civilního (a vlastně i vojenského) života jedné z prvních velkých osobností historie naší Slavie! Na další kapitány tak dojde až příště! Zapomenout nesmíme ani na krásný okamžik, kdy všichni upřímně blahopřáli př.Ireně Jílkové, která 6 dni před VVH oslavila 90.narozeniny a její čilost by jí mohla závidět i nejedna šedesátnice!
                                                                                                                                                      M. Dobiaš                                             
POZVÁNKA
V pondělí 30. 1. 2017 se koná od 18 hodin v hotelu Rozvoj pravidelná schůzka OP SLAVIA Klatovy.
Program: distribuce červenobílých listů a příprava výroční schůze a univerzity SLAVIA.
Vítáni jsou všichni členové a příznivci SLAVIE.
TURNAJ VE STOLNÍM TENISU
 
Na druhý svátek vánoční 26. 12. proběhl v restauraci Pod Hůrkou 2. ročník slávistického vánočního turnaje ve stolním tenisu. Stejně jako loni čítal počet zúčastněných 23 hráčů, kteří byli rozlosováni do 4 skupin. Po bojích ve skupinách nastala krátká přestávka, která byla využita ke společné fotce všech přítomných a předání diplomů vyřazeným hráčům. O občerstvení se postarali pánové Šrámek a vedoucí restaurace J. Nový, který zároveň věnoval vítězům věcné ceny.
První čtyři hráči z každé skupiny postoupili do osmifinále. Po vyřazovacích bojích se do finále probojovali p. Bohm, který v zápase o zlato nakonec porazil p. Hlaváče, a v zápase o třetí místo zvítězil p. Kodýtek nad p. Černým. Všichni borci obdrželi diplomy za účast, první tři pak získali medaile a odměny za vynikající sportovní výkony.
Turnaj proběhl bez zádrhelů a protestů v příjemném prostředí restaurace Pod Hůrkou. Naše poděkování proto patří vedoucímu p. Novému a všem zúčastněným, kteří svým elánem a sportovním duchem přispěli ke skvělému průběhu celé akce. Již teď se těšíme na třetí ročník.
OHLÉDNUTÍ ZA 16. SETKÁNÍM SLÁVISTŮ
Vážení přátelé,
dnes už můžeme v klidu hodnotit 16. setkání u nás v Klatovech. Nervozita z toho, jak se podaří celé setkání zvládnout, jaké bude počasí, kolik týmů přijede, kdo přijede na besedu a tak dále, už opadla. V sobotu ráno nás zaskočil problém s elektřinou, který se po delší chvilce podařil odstranit. Další zdržení nastalo u prezentace. Přestože jsme požádali o zaslání soupisek předem, některé odbočky je přivezly až ráno. Parta zapisovatelů v čele s př. Černým byla výborně připravená. Př. Voráč a slečny Malánová a Kraidlová, která zároveň celou akci moderovala, bez zádrhelu perfektně zvládali zapisovat výsledky, tabulky a ohlašovat týmům na kterém hřišti a s kým budou hrát. Páni rozhodčí s nimi skvěle spolupracovali.
Celý sportovní úsek připravil a vedl př. Strnad, který zároveň sestavil pro turnaj dvě družstva - Klatovy bílá (jehož byl kapitánem) a Klatovy červená. Mimo jiné byl pro zájemce připraven vědomostní kvíz o Klatovech a okolí a samozřejmě i o SLAVII, který ochotně sestavil př. Dobiáš a hlavní cenou pro výherce byl dvoudenní pobyt v penzionu STATEK ČESKÁ LÍPA v Myslovicích.
Při nástupu mužstev krátce po deváté hodině přišli účastníky akce přivítat starosta Klatov Rudolf Salvetr, místostarosta Martin Kříž, který poté vedl skupinu zájemců na prohlídku Klatov, dále byl přítomen prezident SK Klatovy 1898 p. Sojka, za pražský odbor přátel př. Chmelík a místopředseda OP př. Váňa, který přečetl zdravici omluveného předsedy OP Martina Kroba. Za klatovskou odbočku mužstva přivítal předseda J. Junek.  Poté již mohl začít maraton zápasů ve skupinách. Přítomných 28 týmů bylo rozlosováno do čtyř skupin po sedmi.
Zatímco mužstva bojovala o postup, v přilehlých prostorách se připravovala pod vedením př. Jílka, př. Tůmy, př. Polívkové, př. Franty a jeho paní losovací soutěž o ceny. Výtěžek po odečtení nákladů byl věnován občanskému sdružení DONOR při transplantační jednotce kostní dřeně dětské hemato–onkologické kliniky FN Motol.
O občerstvení se postarala parta kolem př.Šmalcla a Láhla, která podávala výborný guláš (pro všechny hráče zdarma), krkovičku nebo tradiční klobásy. K pití byly připraveny dva stánky – chlastánky, menší z nich s výhradně dámskou obsluhou obsadili Sešívky z Dobřan.
Po sehrání všech zápasů ve skupinách následovala přestávka, kterou vyplnily klatovské mažoretky. Po jejich vystoupení začala dlouho očekávaná beseda se vzácnými hosty internacionálem p. Knoflíčkem a zástupcem generálního ředitele pro marketing a komunikaci p. Syrovátkou. Škoda jen, že pěkná a zajímavá beseda byla narušena několika zmoženými jedinci…
Po herní přestávce následovalo osmifinále, do kterého postoupily 4 týmy z každé skupiny. Po urputných bojích některá utkání rozhodovaly až penalty. Do finále se dostal tým z odbočky Žilov, který podlehl celkovému vítězi Zahrádkáři Brandýs  -  Boleslav. Třetí místo obsadily Rožďalovice A. Domácí mužstvo Klatovy bílá skončilo na pěkném 5. místě, Klatovy červená získalo 23. místo.
V zákulisí se mezitím připravovali ceny. Nejdříve byli odměněni nejlepší brankář a nejlepší střelec, poté nejstarší a nejmladší hráč. Občanské sdružení DONOR si odneslo šek na 4000 Kč. Poté se odměňovaly týmy od posledního místa k prvnímu. Každé mužstvo obdrželo diplom a nějakou drobnou cenu. První 3 týmy dostaly poháry, medaile a tradiční sekt na oslavu. Po skončení ceremoniálu se většina přesunula do hotelu Rozvoj, kde byla od 20 hod. připravena zábava. V průběhu večera vystoupila dívčí taneční skupina s částí svého programu. Po produkci se každý bavil podle svého, někteří sledovali v televizi fotbalový zápas Francie - Island, někteří se snažili vytvořit si program vlastní. Půlnoc se blížila a také únava z celého dne dělala své a ráno nás čekal úklid na hřišti.
V neděli přesně v 10 hodin se sešli ti nepracovitější a nejspolehlivější př. Čejka, Malán, Bureš, Flosman, Křen, Z. a M. Krejčiřík, Holý a pilíři setkání Strnad, Černý, Jílek, Junek a také správce hřiště p. Kopřiva, který lajnoval a připravoval hřiště, šatny, VIP prostory a jiné. Kolem 16. hodiny jsme ze hřiště odcházeli unaveni, ale šťastni, že až na malé výpadky setkání proběhlo bez zjevných zádrhelů a snad i to zranění jednoho hráče dopadne dobře.
Moc nás potěšilo blahopřání, která jsme dostali mailem jmenovitě z odboček Žilov, Příbram, z pražského OP od př. Vršeckého, z Kolína; některé odbočky nás ocenily hned po skončení, např. Rožďalovice, Bělá po Bezdězem, Veleň nebo Hodonín. Pokud jsem na někoho zapomněl, ať mi promine, moc si toho vážíme.
Musíme poděkovat sponzorům, bez jejichž pomoci bychom setkání stěží uspořádali nebo jen velmi skromně. Byli to následující: město Klatovy, Kraj Plzeň, řeznictví U Pavlíka p. Havlíček, autoservis Čejka, pekárny Klatovy, rozpočty staveb Hřebec, jídelna Jiřina, město Strážov, kovodružstvo Strážov, betonové stavby Předslav, Měcholupská Zemědělská a.s., pekařství Fiala, SK Klatovy fotbal, televize FILM pro a MASO WEST.
Závěrem bychom chtěli poděkovat všem hostům za účast a dále všem, kteří se podíleli na hladkém průběhu 16. celostátního setkání odboček SK Slavia Praha.  Organizování této akce tohoto typu bylo náročná nejen finančně, ale i časově. Přesto ničeho nelitujeme a těšíme se na další setkání v příštím roce, ať je to kdekoli a budoucím organizátorům přejeme hodně štěstí.
SLAVII ZDAR!
Za OP Klatovy J. Junek
 
Zvláštní poděkování patří našemu členu OP SLAVIA v Klatovech Pavlu Havlíčkovi, který byl jedním z význačných sponzorů 16. celostátního setkání OP Slavia Praha konaného 2.7.2016 v Klatovech.
20160614_194228_V1_FINAL.jpg
Zdar přátelé,
 
posíláme fotodokumentaci (viz link níže) ze včerejší akce a tabulku s pořadím odboček v turnaji. Podrobnější informace dodáme později. 
 
Díky vám všem za účast a bezproblémový průběh. Doufáme, že jste si setkání v Klatovech užili stejně jako my.
 
SLAVII ZDAR!!!
 
Za OP Klatovy
 
J. Junek
Poděkování ze Žilova Klatovákům.
Přátelé z Klatov, děkujeme vám za kvalitně připravené setkání. Skvělá organizace, atmosféra, průběh, program i občerstvení.  Cítili jsme se u vás jako doma. Jako organizátoři dřívějšího setkání, víme o čem je řeč, kolik úsilí a práce tomu předcházelo, aby se celá akce a turnaj zvládly. Na setkání budeme dlouho vzpomínat, nejen pro to druhé místo, ale především za skvělou atmosféru a krásné přijetí bez rozdílu. Těšíme se na další spolupráci. A zasíláme několik fotografií z ceremoniálu. Mějte se hezky. Poděkování náleží především také tobě, Jeronýme, žes setkání prosadil a dovedl do zdárného a velmi úspěšného konce. Za Žilováky L. Tégl s rodinou a výbor odbočky.

Poděkování nepatří jen mě, ale všem, kteří se na setkáním podíleli, zvláště př. Strnad, př. Jílek a př. Černý, kteří na přípravě setkání pracovali od začátku přihlášení  to je víc jak půl roku.
J.Junek

 
Zdravím do Klatov,
děkujeme za uspořádání 16. setkání slávistů a za výborně odvedenou 
organizaci celého setkání

Slavia je věčná

Mgr. Petr Vršecký
sekretář a člen výboru

 
 
Ahoj kamarádi, za nás Příbramáky blahopřejeme k úspěšnému setkání odboček a nyní si užijte zasloužený odpočinek!!!!
J. Kropáček
Přátelé slávisté z Klatov,
 
jménem slávistů a členů odbočky OP v Kolíně bych vám všem chtěl poděkovat
jednak za vaši odvahu chtít Celostátní setkání odboček a slávistů uspořádat
a hlavně pak se s tím úkolem skvěle popasovat!
 
Z našeho pohledu (při účasti týmu K.H.B,. s přáteli z Havl. Brodu) jsem si turnaj i Setkání užili k plné spokojenosti a dle našich představ.
Organizace byla na vysoké úrovni a nezaznamenali jsme neřešitelný problém.
Naopak  - kolikrát úsměv a snahu pomoci i za hranicí obvyklosti!
 
Možná jsme nebyli tolik vidět.
A jistě jsme se trochu ostudně vypařili ještě před koncem turnaje.
Bohužel někteří nadšenci zjistili, že do Kolína se dá jet přes Čelákovice, kde shlédnout zápas Slavia - Liberec.
 
Sám za sebe pak pod čarou mohu podotknout, že jsem byl již asi na 12. či 13. Celostátním setkání. A jistě patřilo mezi ty organizačně nejlépe zvládnuté. Drobné chybky se stávají. Jsme jen lidé.
 
Ještě jednou velký dík a pozdravení skvělému týmu slávistů z OP Klatovy
i pak jmenovitě Jeronýmu Junkovi, předsedovi!
 
Z Kolína zdraví Michael Janáček
NOVÝ GENERÁLNÍ ŘEDITEL ING. MARTIN KROP
NOVÝ GENERÁLNÍ ŘEDITEL ING. MARTIN KROP
Novým generálním ředitelem Slavie bude Martin Krob
Nový generální ředitel Slavie Martin Krob je dlouholetý slávista. „Je pro mě velká čest pracovat ve Slavii a těším se na to. Zůstávám při zemi, rád bych s týmem spolupracovníků posunula Slavii tam, kam patří, a to ve všech kategoriích. Od mládeže až po A-tým. Nejlepší by bylo, kdyby se všichni vyrovnali našim ženám. Pokud bude mít ve střednědobém horizontu mužská část stejně dobré výsledky jako ta ženská, budu maximálně spokojen,“ okomentoval sportovní cíle klubu.

„Chceme také nastavit jasnou funkční strukturu klubu a kontrolní mechanismy. Je to velmi důležité, vzhledem k tomu, že se v krátkém časovém úseku staneme spolumajiteli Eden Areny. Chci spojit svou celoživotní lásku ke Slavii se svými manažerskými dovednostmi. Posledních deset let jsem vedl značku Mitsubishi na českém a slovenském trhu. Věřím, že to půjde. Nechci slibovat vzdušné zámky, osobně věřím na práci a charakterizuji sám sebe jako profesionála. Takže chci, aby i ostatní, co budou ve Slavii pracovat, byli profesionály,“ dodal Martin Krob.

Martin Krob je celoživotním slávistou, což se mu v poslední době promítlo také do osobního života. Spolu se svými spolupracovníky vytvořil ze slávistického fanshopu jeden z nejlépe fungujících fanshopů u nás. Stal se skutečně kultovním místem pro slávistické fanoušky. Kromě toho ve Slavii doteď figuroval také jako předseda Odboru přátel Slavie, což je nejstarší a největší fanouškovské sdružení v České republice.

V pracovním životě působí dlouhá léta vystudovaný ekonom v automobilovém průmyslu. Nejprve figuroval ve Firmě Fiat, následně působil jako obchodní a marketingový ředitel ve společnosti Opel a v posledních devíti letech vedl jako generální ředitel společnost Mitsubishi Motors CZ & SK.

Velké změny ve vedení SlaviePokud je řeč o Číňanech a o fotbale, chystají se podle našich zdrojů velké změny i ve Slavii, kterou čeká již 14. července první zápas 2. předkola Evropské ligy. Proto červenobílí začnou přípravu na novou sezonu již začátkem června, tedy příští týden.

Povýšit ve vedení klubu by měl především předseda Odboru přátel Slavie, od dubna místopředseda dozorčí rady Slavia – fotbal, a. s. Martin Krob, který v Česku dosud působil coby úspěšný generální ředitel Mitsubishi Motors. Jelikož se v souvislosti s umenšením vlivu a podílu Jiřího Šimáněho v klubu už delší dobu spekuluje o odchodu Davida Trundy coby Šimáněho člověka, je možné, že by Martin Krob mohl zamířit až na pozici nejvyšší.

Podle posledních zpráv by měla mít čínská investiční společnost CEFC ve Slavii 81 procent akcií, Jiří Šimáně už jen 19 procent a tento proces by měl nejspíš ještě pokračovat. 

Stadion v Edenu by pak měl stoprocentně přejít do rukou CEFC, k převzetí Eden Areny by mohlo dojít v srpnu.

Co se týče hráčského pohybu, pokud projeví o stopera Simona Deliho zájem Olympique Marseille, Slavia jednoho z nejlepších hráčů české ligy nejspíš neudrží, přestože mu klubové vedení nabídlo velmi nadstandardní podmínky. Delimu se sice v Praze líbí, ale ještě raději by působil ve Francii. 

Na spadnutí je naopak návrat slovenského reprezentanta Dušana Šventa do Edenu. Velmi dobře se jeví i pětadvacetiletý kamerunský obránce Michael Ngadeu, dosud kapitán rumunského FC Botosani.

Červenobílí se zajímají i o jabloneckého útočníka Stanislava Tecla, který se ve Slavii už před časem mihl. Podle informací efotbalu,.cz za něj Jablonečtí, tedy předseda FAČR Miroslav Pelta, požadují 15 milionů korun.

Miroslav Pelta je po odchodu Synotu ligovým shromážděním pověřen jednáními o novém titulárním sponzorovi „Slávistická“ CEFC, která už sponzoruje FAČR a český národní tým, by to však podle našich informací být neměla, byť ji Pelta údajně rovněž v tomto směru oslovil. Česká nejvyšší soutěž tak dva měsíce před startem nové sezony v tuto chvíli ještě nového titulárního sponzora nemá.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK
INFORMACE – PROPOZICE K TURNAJI
Termín: 2. července 2016
Místo konání: Klatovy, hřiště SK Klatovy 1898 na Rozvoji
Povrch hřiště: přírodní tráva
Hřiště: 4 hřiště o rozměru 40 x 20 m.
Prezentace týmů: Sobota (8:00 – 9:00)
Zápasy v základních skupinách: Sobota (9:00 – 18:00)
STARTOVNÉ: 800 Kč na účet: 234769832/0300. V ceně startovného je guláš a minerálka (tým 10 osob) a vstup pro všechny členy týmu na sobotní večerní hudební produkci.
Možnosti zaplacení startovného:
Bankovním převodem: bankovní převod částky 800 Kč na účet 234769832/0300. Jako variabilní symbol uveďte Vaše telefonní číslo a do zprávy pro příjemce uveďte jméno odbočky včetně kontaktní osoby.
Poštovní složenkou: poukázka typu C zaslaná na adresu: Zdeněk ČERNÝ Štěpánovice 79, 339 01 Klatovy. Na její zadní díl do zprávy pro příjemce uveďte jméno týmu a telefonní číslo na Vaše mužstvo.
Složením hotovosti: Předání si domluvte telefonicky nebo emailem TEL: 603264960, p. Zdeněk ČERNÝ stepanovice79@seznam.cz

Přihlášky: nejpozději do 24. června 2016 (přihlášením družstva se rozumí mít zaplacené startovné)
V rámci turnaje bude probíhat doprovodný program, který se skládá z různých akcí a večerního kulturního programu. O konkrétním harmonogramu Vás budeme včas informovat.
Areál hřiště TJ Klatovy bude přístupný hráčům i veřejnosti.
OBČERSTVENÍ: Zajištěno přímo v areálu turnaje.
PARKOVÁNÍ: Parkovat lze v okolí areálu.
UBYTOVÁNÍ: PENSIONY na internetu: Pension NELA: nela@airveb.cz, tel: 723 906 893 Pension U PARKU: pension-uparku@seznam.cz, tel: 376 310 083 Pension HEJTMAN: pension.uhejtmana@seznam.cz, tel: 605 156 511 Pension NA VRŠKU: hana.krinesová@seznam.cz, tel: 606 364 329
Pension KLATOVSKÝ DVŮR: klatovskydvur@seznam.cz , tel: 376 321 517 Hotel SPORT: handschuh.m@seznam.cz doporučuji mob. 602 439 809 Pension TIME OUT: : handschuh.m@seznam.cz doporučuji mob. 602 439 809 Pension POPRDA: poprda@seznam.cz, tel:737 916 009 Koupaliště Klatovy – autocamping: zde je možnost stanování. mob. 723 747 578,
www.klatovynet.cz
V případě hledání jiného druhu ubytování Vám rádi pomůžeme se zajištěním, email: jeronymj@seznam.cz tel. 723116910

ŠATNY: k dispozici jsou 4 šatny.
VÝHRY: Oceněny budou první 3 týmy, dále nejlepší střelec a brankář.
Pořadatel turnaje si vyhrazuje právo omezit start na turnaji hráči, který se bude chovat vůči ostatním velmi hrubým způsobem.
Týmu, který má zaplacené startovné a nedostaví se na turnaj, zaniká nárok na vrácení startovného.
Vítěz turnaje se zavazuje vrátit putovní pohár do následujícího turnaje.
HRACÍ SYSTÉM: bude určen před turnajem na základě přesného počtu přihlášených týmů.
ZÁKLADNÍ PRAVIDLA
BRANKY Rozměr 3 x 2 m
HRACÍ DOBA bude určena před turnajem na základě počtu přihlášených týmů, minimálně však 2 x 10 min.
POČET HRÁČŮ 4+1 (hokejové střídání), na soupisce může být uvedeno max. 10 hráčů. Každý hráč může na turnaji nastoupit za 1 tým
BODOVÁNÍ Výhra 3 body, remíza 1 bod, prohra 0 bodů
POSTUPOVÝ KLÍČ ZE SKUPINY 1. počet bodů, 2. vzájemné zápasy, 3. rozdíl ve skóre, 4. počet vstřelených gólů, 5. tři pokutové kopy. Mají-li tři nebo více mužstev na konci skupiny stejný počet bodů i ve vzájemných utkáních, rozhoduje minitabulka mezi těmito týmy
ČEKÁCÍ DOBA Čekací doba NENÍ! Mužstvo, které se k utkání nedostaví dle rozpisu, prohrává kontumačně 0:5.
BRANKÁŘ Rozehrává výhozem, může i přes polovinu hřiště, přímo z výhozu nesmí brankář dosáhnout branky.
MALÁ DOMŮ Malá domů – chycení míče do ruky po nahrávce spoluhráče se nesmí, trestáno nepřímým volným kopem z hrany pokutového území.
STŘÍDÁNÍ Hokejové střídání ve vymezeném prostoru, střídání brankáře lze uskutečnit jen v přerušené hře a je nutné nahlásit rozhodčímu.
ROZEHRÁNÍ Auty a rohy se kopou. Vzdálenost všech hráčů soupeře od míče při autovém, rohovém, přímém i nepřímém kopu jsou 4 metry.
VYLOUČENÍ Dojde-li k vyloučení hráče, nesmí se dotyčný hráč znovu vrátit do hry, ale musí se neprodleně odebrat pryč z hrací plochy. Jeho družstvo pokračuje ve hře po dobu dvou minut oslabeno o jednoho hráče, pokud v této době neinkasuje branku. Po dvou minutách či po obdržení branky smí doplnit počet hráčů na hrací ploše náhradníkem.
Hráč, který v zápase obdrží červenou kartu, má automaticky stop na 1 zápas. Pokud hráč obdrží 2x ČK v průběhu turnaje, je z turnaje vyloučen.
POKUTOVÝ ROZSTŘEL V případě nerozhodného výsledku v zápase play-off los určí tým, který začíná zahrávat pokutové kopy, kopou 3 hráči na každé straně. Pokud je i nadále stav nerozhodný, pokračuje se v „náhlé smrti“ až do rozhodnutí. Brankář se smí při PK pohybovat jen po čáře. První tři kopy musí provést různí hráči, poté již bez omezení.
ROZHODČÍ budou delegováni pořadatelem turnaje
MÍČ Klasický fotbal., vel. 5. Každý tým je povinen mít k dispozici 1 hrací míč se kterým odehraje zápasy.
VÝSTROJ Jednotné dresy (mimo brankáře), turfy, lisovky. Přísně zakázané jsou kolíky! S jinou obuví nebude hráč připuštěn ke hře, kontrolují rozhodčí. Hráč nesmí mít na sobě nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost jiného hráče i jeho samotného (přívěsky, náušnice, prsteny, atd.) Požadována je pouze sada jednotných dresů s čísly. V případě shody dresů, budou připraveny rozlišováky.
OSTATNÍ Turnaj není pojištěn! Každý hráč, který nastoupí v turnaji, startuje na vlastní nebezpečí, což potvrzuje vedoucí každého mužstva podpisem na soupisce při prezentaci týmů. Na samotných hráčích leží osobní odpovědnost za rozhodnutí o své fyzické připravenosti a schopnosti absolvovat turnaj. Pořadatel rovněž nezodpovídá za případné hmotné ztráty, není zodpovědný za jakoukoli škodu na majetku nebo jinou vzniklou škodu účastí v turnaji nebo jeho sledováním. Prostory areálu nejsou hlídané, proto si za veškeré věci odložené v celém areálu odpovídá každý sám a nemá nárok na jakékoliv odškodnění ze strany organizátora.
Tato pravidla a propozice jsou závazná pro všechny týmy.
Je povinností vedoucího či kapitána seznámit s těmito pravidly všechny hráče!
VÝROČNÍ ČLENSKÁ SHŮZE

Restaurace Pod Hůrkou byla v pátek 12. 2. 2016 místem konání výroční členské schůze odboru přátel SK SLAVIA Praha. P. Strnad v 17.15 hod. schůzi zahájil, pozdravil všechny přítomné, hlavně naše spřátelené odbočky z Příbrami a ze Žilova, které nás svou účastí potěšily.
Po seznámení s programem schůze shrnul předseda p. Junek činnost odbočky za minulý rok a zavzpomínal na autobusový zájezd na ligové utkání se Slováckem, který byl spojený s komentovanou procházkou Prahy po stopách SLAVIE. Procházku vedl a komentoval výborným způsobem p. Pomikal. Dále připomněl účast našeho fotbalového mužstva na celostátním setkání v Hodoníně a nedávný první vánoční turnaj ve stolním tenise za účasti 23 členů.
Bezesporu největším úkolem naší odbočky v r. 2016 je uspořádání celostátního setkání a turnaj v malé kopané. Do Klatov přijedou odbočky z celé republiky, čeká nás dost práce s organizací, zajištění ubytování, stravování a tak dále. Přivítáme každou pomoc našich členů s realizací této akce.
Dalším bodem schůze bylo chválení nových stanov našeho spolku. P. Strnad přítomné se stanovami seznámil a poté o nich dal hlasovat. Z přítomných 37 členů nikdo nebyl proti, ani se nezdržel hlasování, a tak byly stanovy schváleny. P. Černý přítomné seznámil se stavem financí spolku. Následovaly gratulace jubilantům a novým členům, byli odměněni malým dárkem a pamětním listem.
Před 18. hod. se dostavili hlavní protagonisté večera s „UNIVERZITOU SLAVIA“, předseda celostátního výboru odboru přátel SK SLAVIA Praha p. Krob, člen výboru p. Pomikal, historik a spisovatel p. Zápotocký a dlouholetý brankář SLAVIE Boby Zlámal, p. Čapek, který je naším pravidelným hostem a p. Donner.
Hosté přijeli s univerzitou do Klatov už potřetí, tentokrát přivezli úplnou premiéru „Brankáři SLAVIE“. Univerzita začala představením historicky prvního brankáře SLAVIE až po současnost. Promítání doprovázeli komentářem a fakty p. Zápotocký a p. Krob, program obohatil různými historkami ze své kariery p. Zlámal. Po cca 2 hodinách univerzity schůze skončila poděkováním členům a hostům za účast, poté ještě následovalo focení s hosty večera a diskuze v malých kroužcích.
Zajímavý a poučný večer se všem přítomným líbil. Věříme, že příště se naše řady ještě o pár členů rozšíří.
 
DSCN3197.JPG
SLÁVISTICKÉ VÁNOČNÍ PINGPONGOVÁNÍ
 
Na poslední schůzce odboru přátel SLAVIE v Klatovech padla otázka, jak budou jednotliví členové trávit vánoční svátky. Došlo na různé procházky nebo návštěvy, ale i na sport, a zde se právě zrodil nápad uspořádat první slávistický vánoční turnaj ve stolním tenisu. Vánoce se kvapem blížily, moc času nezbývalo, ale přesto jsme se do toho pustili. Rychle sehnat místo a napsat pozvánky, kde by turnaj proběhl. Volba padla na restauraci Pod Hůrkou, která je po celkové rekonstrukci a je zde příjemné prostředí ve třech sálech. Majitel pan Nový nám jeden sál pronajal, postavil dva pingpongové stoly na hraní a připravil občerstvení ve formě rautu. V sobotu 26. 12. ve 13. 30 hod. mohl turnaj začít prezentací. Pro hráče byli připraveny diplomy, medaile i věcné ceny. Pořadatelé zapisovali hráče, kteří se postupně dostavovali, a ve 14.00 hod začalo samotné klání ve skupinách. Zúčastnilo se celkem 23 hráčů, z toho 3 statečné ženy. Ze skupin postoupilo 16 borců, kteří bojovali klasickým pavoukem o postup. Po 4 hodinách bojů byl konečně znám vítěz; stal se jím pokladník naší pobočky př. Zdeněk Černý, který ve finále porazil příznivce SLAVIE Zdeňka Jozu. V boji o třetí místo zvítězil př. Martin Malán nad př. Karlem Burešem. První slávistický vánoční turnaj v ping pongu končil předáním diplomů, medailí a cen pro vítěze a společným fotem. Celkově měl turnaj pozitivní ohlas, proto již dnes vedení odbočky přemýšlí, jak další ročník rozšířit a vylepšit tak, aby se stal tradicí. Všichni hráči i fanoušci si zaslouží velký dík za fair play, zvláštní poděkování patří pořadatelům a hlavně majiteli restaurace p. Novému za přípravu sálu a ochotu, s jakou se nám věnoval.
Rád bych se ještě zmínil o dlouholetém místopředsedovi a pokladníkovi klatovské odbočky př. Milanu Zajíčkovi, který 30. 12. 2015 oslaví 80 let. Do dalších let mu za OP Klatovy přeji hodně zdraví a optimizmu.
Začátkem nového roku 12. 2. 2016 připravuje OP SLAVIA Klatovy výroční schůzi spojenou s „UNIVERZITOU SLAVIA“, na kterou srdečně zvu všechny příznivce a fanoušky. V létě nás pak čeká zatím největší akce v rámci naší odbočky 16. celostátní setkání slávistů a turnaj v malé kopané, který proběhne 2. 7. 2016 na klatovském hřišti na Rozvoji.
 
Od úterý 8. 12. 2015 je v prodeji nový kalendář Slavie na rok 2016.
 
Kalendář nafotil klubový fotograf Martin Malý. Nástěnný velký kalendář je za
200 Kč  a malý stolní je za 70 Kč. Pokud má někdo o kalendáře zájem může zavolat na tel- 723116910, nebo na email  slaviaklatovy@email.cz
 
SETKÁNÍ SLÁVISTŮ

OP SLAVIA PRAHA rozhodl dne 16. 11. 2015, že pověří OP Klatovy uspořádat v r. 2016  16. celostátní setkání slávistů a turnaj odboček v malé kopané v Klatovech. Setkání se uskuteční 2. 7. 2016. Máme velkou radost, ale také velkou starost, proto apelujeme na všechny naše členy, aby přiložili ruce k dílu a pomohli s přípravou setkání.  Schůzky OP Klatovy se konají v hotelu Rozvoj.

                                 výbor OP SLAVIE  Klatovy                                           
KDO JE KDO VE VEDENÍ SLAVIE

Prezident klubu: Jiří Šimáně
Představenstvo klubu: Jiří Šimáně (předseda), Petr Boháč (finanční ředitel), David Trunda (generální ředitel), Tomáš Syrovátka
Dozorčí rada: Čchan Čchao-tuo (předseda, prezident majoritního vlastníka CEFC), Jaroslav Tvrdík, Vladimír Šmicer
Sportovní rada: David Trunda (generální ředitel), Josef Jinoch (sportovní ředitel), Dušan Uhrin (trenér A týmu), Jakub Dovalil (hlavní skaut), Jiří Plíšek (šéf akademie), Vladimír Šmicer
PRAHA - Spolumajitel Slavie Jiří Šimáně se vyjádřil k aktuálnímu dění v klubu po změně akcionářské struktury. Přečtěte si ho v celém znění:
 
Omlouvám se všem, kterým jsem po celá ta léta tvrdil, že nikdy do fotbalu nevstoupím. Myslel jsem to zcela vážně, nikdy jsem to opravdu nechtěl. Ne proto, že by mne fotbal nezajímal, ale proto, že mě všichni moji známí včetně mé rodiny snažně prosili o to, abych to nedělal, neboť z jejich pohledu i pouhý krok tímto směrem znamená nevratné poškození jména. České fotbalové prostředí je pro ně prostě no go.

Neposlechl jsem a zejména v posledních 2 letech jsem se snažil Slavii, kterou můj otec tak bezmezně miloval, tiše a v klidu pomoci. Nikdy to nevyšlo, vždy si to někdo z té hrstky lidí, kteří o tom věděli, nenechal pro sebe. Postupně se začal blížit začátek nové fotbalové sezony a termín insolvenčního řízení a bylo jasné, že to Slavia bez vstupu nového akcionáře nezvládne.

Výsledek znáte. Nejstarší středoevropský klub slavné tradice se přece jen podařilo zachránit. Z možných spoluinvestorů byla nakonec nejrychlejší CEFC, velká čínská privátní společnost světového významu, která s námi shodou okolností v té době jednala o vstupu do Travel Servisu. Odkoupila ode mne 60% akcií Slavie, o většinový podíl jsem nestál, kontrolní mechanismy akcionářské struktury jsou z mého pohledu dostatečné. Jsem přesvědčen, že to bylo dobré rozhodnutí.

Jak by Slavia v následujících letech měla vypadat ?

Základem každého úspěšného klubu musí být perfektně fungující akademie a mládežnická mužstva. Bez vlastních kvalitních hráčů nemá klub v evropském kontextu šanci. Těžko bude mít finanční prostředky na to, aby kupoval dobré a současně drahé hráče, ty musí umět vychovat a také prodat. Tomuto projektu budeme věnovat maximální pozornost.

S tím souvisí i náš požadavek na odborně a komunikačně profesionální management, jehož kvalita musí být nezpochybnitelná. Průměr nestačí, ten máme všude kolem sebe. Management, tedy všichni ti, kteří někoho řídí a je jedno na jakém stupni, musí být obklopeni schopnými spolupracovníky, jen tak mají šanci uspět.

Pro úspěch klubu a jeho restart bude důležitá aktivizace fanoušků, kterých má Slavia pravděpodobně nejvíc ze všech českých klubů a počítají se na desítky tisíc po celé republice. Chtěl bych, aby se znovu stali součástí slavného klubu třeba tak, jak se to povedlo v roce 1966, kdy se na derby se Spartou přijelo z různých koutů republiky podívat 45 tisíc nadšených fanoušků.

Mým úkolem, stejně tak jako ostatních akcionářů, bude pomoci klubu tak, jak jen to bude možné. Slibuji, že uděláme vše, co bude v našich silách.

Zvláštní poděkování bych chtěl věnovat panu Aleši Řebíčkovi, odstupujícímu prezidentovi a vlastníkovi klubu. Pro Slavii se obětoval, zachránil ji před pár lety před úpadkem a vždy se snažil udělat pro ni to nejlepší. Není to fráze, byl jsem toho očitým svědkem. Ocenil bych, kdyby ho slávistická veřejnost takto vnímala, zaslouží si to.

Vážení příznivci Slavie, děkuji Vám jménem nových akcionářů za podporu Slavii, tomuto slavnému klubu, jehož vlastníky jsme se s velkou pokorou stali. Nečekejte zázraky, rozumná doba pro nastartování nové Slavie jsou minimálně 2 roky.

Nebuďte prosím netrpěliví, všichni budeme bojovat za to, aby to byla doba co nejkratší. Zázraky se nedějí, vše si musíme poctivě odpracovat. Červená barva na dresu Slavie symbolizující srdce a hvězda, která je symbolem naděje, nás předurčují k tomu, abychom spolu s vámi cíle dosáhli.

Děkuji vám,

Jiří Šimáně

ZMĚZMĚNA V AKCIONÁŘSKÉ

nový majitel slavie
slavieZMĚNA V AKCIONÁŘSKÉ STRUKTUŘE KLUBU
PRAHA - SK Slavia Praha - fotbal a.s. oznamuje, že došlo k dohodám a podpisům smluv o změně akcionářské struktury společnosti. Ty mají vést k rychlé ekonomické stabilizaci klubu a jeho následnému rozvoji v dlouhodobém horizontu.
 

Novými akcionáři se stanou čínská společnost CEFC s podílem 59.97%, a společnost Fly Sport Investments Jiřího Šimáně, s podílem 39,97%. Zbývající podíl je ve vlastnictví drobných akcionářů.

A V AKCIONÁŘSKÉ STRUKTUŘE KLUZMĚNA V AKCIONÁŘSKÉ STRUKTUŘE KLUBU
BZMĚNA V AKCIONÁŘSKÉ STRUKTUŘE
Slávistická procházka Prahou

30. 5. 2015 se OP Klatovy v počtu 40 nadšenců vydal na luxusní slávistickou procházku Prahou. Větrem a deštěm jsme se proplétali slávistickou historií s poutavým výkladem a obrázkovou dokumentací. Pro zával informací jsme po třech hodinách museli doplnit tekutiny, přestože procházka nebyla zdaleka u konce:-) Náš největší dík patří organizátoru akce Mírovi Pomikalovi společně s př. Donerem a př. Čapkem, kteří nás svým nadšením a znalostmi vrátili o 120 let zpátky. Pánové, děkujeme!

P. S. Fotky z procházky najdete na facebooku Odbor přátel SK Slavia Praha Klatovy.

SLÁVISTICKÝ TÝDEN NA JIHOZÁPADĚ ČECH – DVĚ ZDAŘILÉ VÝROČKY

23.02.2015

S trochou nadsázky můžeme o dvou z našich nejvýznamnějších odboček-  v Příbrami a v Klatovech hovořit jako o zástupcích českého jihozápadu. K tomu je už po léta pojí dlouholeté vzájemné přátelství, navíc v letošním roce si obě naplánovaly výroční valnou hromadu na třetí únorový týden. V úterý 17. února se sešli Příbramští, o dva dni později pak Klatovští. A v obou případech byly výročky zpestřeny více než zajímavými besedami s významnými činovníky slávistického fotbalu!

 

DO PŘÍBRAMI ZA NĚKTERÝMI SLÁVISTICKÝMI „NEJ-“

Letošní seriál tradičně výborně připravených výročních schůzi odboček doputoval 17.února do hornické Příbrami. Domovem se opět stala hornická hospůdka Na Marii a úroveň byla opět vynikající. To je už letitý fakt, který současný výbor zdědil po někdejších osobnostech příbramské odbočky, ať už jimi byl př. Hasman, př. Otto, př. Svoboda nebo Ing.  Moudrý, a tak v čele s předsedou př.Kropáčkem a jednatelem př. Stránským (shodou okolností i oba oslavili vloni padesátiny, stejně jako OP!!!), kterým výrazně pomáhají další členové a členky odbočky „táhnou tu káru“ dále. Prvním „nej-“ je určitě fakt, že výbor odbočky se schází každé úterý a je otevřen celé členské základně odbočky. Druhým „nej-“ je pak fakt, že příbramská odbočka si letos připomíná již 48.výročí svého založení a s tím i 48 let nepřetržité činnosti, čímž se žádná současná odbočka nemůže pochlubit. Navíc v ligovém městě, protože v Příbrami se již 18 let (s roční přestávkou) hraje I.liga a to je dnes také do jisté míry unikát. Kde je konec někdejší slávy odboček třeba v Brně (př. Kružík), v Olomouci (př. Dr.Hubáček) či v Ostravě (př.Mazouch) nebo třeba v Jablonci, Uherském Hradišti či Českých Budějovicích?

A i v dnešních dnech se Příbramští mají za čím ohlédnout. Tradiční opékání špekáčků po skončení sezóny na zahrádce u př. Milušky Falcníkové (až budou opět poháry, měli by se vrátit k prasátku…), letní cyklovýlet  do Brd, tři tradiční taneční zábavy (Josefská, Václavská, Mikulášská) či Vánoční pochod vyzdobenou štolou… A samozřejmě nikdy nechybějí na celostátních akcích, ať už jsou to valné hromady, kulturní akce OP či Setkání slávistů.  Zapojili se i do oslav 50 let OP na přátelském zápase s Hajdukem Split, kde průvod odboček musel být pro každého zúčastněného obrovským zážitkem! Zapomenout nemůžeme ani na tradiční „trojúhelník spřátelených odboček“ – Příbram-Klatovy-Žilov, který na letošní VVH svou bohatou účastí tentokrát dokumentovali Klatovští.

Výroční VH se vždy snaží doplnit i kvalitní besedou. Do historie jistě vstoupí ta loňská , mimořádně dubnová, kdy přivítali, jako jediná odbočka, trenéra Pastoora. Ať byly jeho výsledky, jaké byly, a důvody jakékoliv, vystupoval v Příbrami velmi sympaticky. Letos se právem těšili na dalšího vzácného hosta, trenéra Beránka. Jestliže návštěva p.Pastoora byla výborná, jsou dojmy z návštěvy i vystoupení  Miroslava Beránka vynikající. Naprosto kultivovaná diskuse, nadhled i věcnost, ale i dlouhé dohry „v kuloárech“, kdy si Míra Beránek pro každého človíčka našel čas pro pár slov a především společnou fotografii či autogram!

Na VVH zazněla tu a tam i slova kritická. Opět se ukazuje, co pro mimopražské členy znamenají Červenobílé listy a Příbramské zamrzelo jejich loňské omezení frekvence, jakož i pozdní distribuce. A ani o všech událostech kolem Setkání´2014, které vzhledem k výročí OP probíhalo v Praze, nemohli vždy hovořit v superlativech. Dýmovnice, některé hulvátské výstupy i fakt, že tu a tam padla i nějaká ta urážka a žel i facka, je rozhodně, jako věrné účastníky nepotěšily.

Pevně však věří, že letos v Hodoníně tomu tak nebude, že dorazí jen a jen ti, pro které je Setkání především příležitostí k potkávání se slávistu z celé republiky, poznání nového i vzpomínkám ta roky minulé. Takže i na turnaj se dívají jako na možnost předvést svoji sportovní zdatnost a z každého úspěchu se upřímně radují. Loni byl k tomu zvlášť důvod – bronz z nejobsazenějšího turnaje považují za velmi cenný!

KLATOVY – PEVNÁ HRÁZ SLÁVISTISMU I NADÁLE!

Snad mi zvláště mladší čtenáři odpustí tento nadpis, ale ti starší si jistě pamatují předlistopadové heslo charakterizující západní Čechy jako „pevnou hráz socialismu“. To už naštěstí neplatí a ve vlacích si podávají dveře lyžaři, pro které nekončí svět kdesi kolem Špičáku, ale s chutí vyrážejí i na svahy bavorského Velkého Javora či do vždy perfektně upravených stop třeba kolem sedla Brennes. Po dlouhá léta byla totiž klatovská odbočka naší nejzápadnější odbočkou, i když na mapě symbolicky soupeřila se Žilovem a severočeským  Chomutovem, ale oproti oběma jsou Klatovy přece jen o chloupek západněji. Vše změnil až vznik odbočky Karlovarsko…

Jeden čas byla klatovská odbočka dokonce největší naší odbočkou, aby ji pak opět vystřídaly Rožďalovice a v poslední době se projevil i masový nárůst členské základny OP z řad Tribuny Sever. Přesto však Klatovští stále patří i počtem členů do špičky žebříčku, v den VH, která se konala pouhé dva dny po té příbramské, měla odbočka 117 členů. Určitě k tomu přispěje vždy i fakt, že přijetí každého nového člena je bráno jako akt slavnostní, spojený i s předáním pamětního listu a malého suvenýru!

Vzhledem k tomu, že vloni tradiční výročku překryly zážitky z Univerzity Slavia, zabývala se výroční zpráva předsedy odbočky př. Junka dvouletým obdobím. Velký úspěch měla již zmíněná loňská Univerzita Slavia, jakož i pokračování spolupráce v trojúhelníku Klatovy – Žilov – Přibram. Potvrdila to návštěva Klatovských v Příbrami i upřímný revanš Příbramáků dva dny nato! Zaznamenejme i účast Klatovských na Memoriálu Petra Dünghübela pořádaném Žilovskými, které nyní trochu potrápily zdravotní problémy, a tak nejen z Příbrami a Klatov zní naše upřímné přání brzkého zotavení vedoucích činitelů žilovské odbočky!

Klatovští nechybějí v posledních letech na žádném Setkání. Ocenili velkolepost rekordní účasti na loňském Setkání v Praze, ale i je zamrzely některé drobné excesy, které způsobily, že ani z Klatov neodchází hodnotící  jednička s hvězdičkou! O to více se těší letos do Hodonína a v roce 2016 by s velkou chutí i zodpovědností přivítali Setkání konečně i v Klatovech. Snad se do tohoto nádherného města nakonec Setkání skutečně podívá!

I pro Klatovské je fotbal sportem č.1. Slávistické turnaje doplňují místní souboje v malém i velkém fotbale! Pro ten slávistický přibyla další velká vlajka s odkazem na Klatovy. O své činnosti i o aktualitách pravidelně informují na webu, ale i ve dvou tradičních vývěsních skříňkách… Bohužel i do klidných Klatov dorazil vandalismus a nenávist a jedna z nich „padla za slávistickou vlast“. Úkolem tedy bude její obnovení. Horší situace nastala se Síní slávy v Lubech. Sportbar zkrachoval a exponáty zatím skončily ve sklepě. Snad se co nejdříve najde nové řešení, byla by velká škoda, aby krásné exponáty dlouho strádaly!

Klatovští slávisté se po léta scházeli v sále hotelu Beránek. Nedávno objevili na sídlišti Rozvoj stejnojmenný restaurační komplex. Z centra do jakési  předměstské knejpy? Ale kdepak, Rozvoj je vkusně navržená stavba uprostřed sídlištního parku, kde se v nejnižším podlaží nachází i krásný sál, kde se odehrávala i letošní VH. K ní patří i tradiční malá soutěž o ceny a i letos se ukazovalo, že největší radost měli noví majitelé drobného zahradního náčiní nebo jako vždy vynikajících knedlíků!

A následovala nejočekávanější část večera – beseda s Karolem Kiselem. Možná, že by stačilo vše charakterizovat jedinou větou: To, co platilo v Příbrami, zažil i zaplněný sál v Klatovech – bohatá diskuse, fundované odpovědi a závěrečné fotografování, autogramiáda i další otázky a odpovědi!

Nejprve se omluvil za malé zpoždění, které způsobilo úspěšné dotažení smlouvy s Michalem Švecem, což všichni s povděkem přijali. Řada otázek byla na hráčský kádr. Odchod Balaje byl dán především finanční nabídkou z NK Rijeka, zatímco u dalších vyřazených hráčů hrála roli spíše kázeň či nepodávání výkonů, k nimž mají jinak dost talentu; v tom by si měli brát příklad od Dostála, který díky své poctivosti zůstává. A i další hráči, kteří zůstali v kádru nebo do něj přišli či se vrátili z hostování, by měli přispět k výraznému zlepšení herního projevu, protože k přípravě přistupovali poctivě. A jak poznamenal jeden divák, Škodu by nám měl sám pán Bůh ochránit před zraněním, protože je náš klíčový hráč!

Diskuse se nevyhnula ani povzdechu nad situaci hokeje, ale Karol Kisel věří, že se Slavia nakonec zvedne a ligu zachrání. Naopak jednání s investory i sponzory se nezúčastňuje, takže se tazateli omluvil, že v této oblasti nemůže být tím pravým …

VALNÁ HROMADA OP SLÁVIE PRAHA V KLATOVECH
Hotel Rozvoj byl dne 19. února 2015 místem konání valné hromady klatovských slávistů.                                                                                Zcela zaplněný sál vinárny byl důkazem věrnosti k červenobílým barvám sešívaných. Klatovská odbočka se svými 117 členy je třetí největší v rámci republikového slávistického dění.  Valnou hromadu zahájil př. Tomáš Strnad ve spolupráci s předsedou př. J. Junkem.  Přivítali přítomné, včetně nových členů, milé hosty z OP Příbrami a zástupce pražského výboru OP Př. Dr. Michala Dobiaše. Předseda př. Junek zhodnotil činnost odbočky za minulý rok. Př. Zdeněk Černý nás seznámil hospodaření odbočky.
V dalším průběhu došlo k odsouhlasení programu valné hromady, spočívající v seznámení přítomných i hostů s plánem práce na r. 2015 s organizačními změnami, to je volbou nového složení výboru, přerozdělení funkcí.     Poděkování př. Milanu Zajíčkovy za znovu obnovení odbočky a dosavadní práci pro klatovskou odbočku předáním děkovného listu s malým dárkem. Poté následovala gratulace novým členům a jubilantům spolu s předáním upomínkových předmětů a pamětních listů.
Celorepublikové setkání a odboček bude v červnu 2015 v Hodoníně. Při té příležitosti se bude konat turnaj v malé kopané a vše bude provázáno bohatým doprovodným programem. Naše mužstvo v malé kopané vedené kapitánem Tomášem Strnadem se turnaje opět zúčastní. V souvislosti s touto událostí se vedení klatovského OP Slávie chce ucházet o tuto ojedinělou akci v r. 2016 .
V r. 2015 ve vhodném jarním termínu pak plánuje výbor OP zorganizovat autobusový zájezd s návštěvou Edenu spojenou s prohlídkou zázemí stadionu, jakož i Prahy samotné, pro své členy a jejich rodinné příslušníky.
V 18 hod. tak jak bylo dojednáno se dostavil mezi klatovské slávisty člen představenstva SK Slavia Praha a sportovní ředitel Karol KISEL.
Ve dvouhodinové velmi plodné diskuzi zodpověděl celou řadu dotazů týkajících se nadcházející jarní sezony, odhodu a příchodu hráčů, zimní přípravy, výsledků na hřišti, atmosféry v kabině, skautingu a všeho ostatního co zajímalo přítomné členy. Na závěr chceme poděkovat všem přítomným členům a hostům za účast. Poděkování plátí také hotelu Rozvoj personálu a zejména p. vedoucí Barborkové za zajištění důstojného prostředí i za  bezchybnou obsluhu během konání valné hromady. Do hotelu Rozvoj se budeme vždy rádi vracet.                 Za OP Klatovy M. Zajíček
 
VE STÍNU KATEDRÁLY SE ZASKVĚL TÝM ŽILOVA
30.06.2014
Stála na svém místě – hrdá, majestátní, nedodělaná. Fotbalová aréna v pražském Edenu. Katedrála prosycená za těch šest let své existence pocity radosti, štěstí, smutku i vzteku. Od větrného rána shlížela svým drsným, cihlově-tvárnicovým východním bokem na zástupy slávistů, kteří se vyhrnuli na nedaleký plácek s umělým pažitem.


Byla neděle 22. června 2014 a v rámci 14. Setkání slávistů pořádaného Odborem přátel SKS se ve vršovickém areálu konal velký fotbalový turnaj v malé kopané, tentokrát rámovaný připomínkou 50. výročí založení této nejstarší fanouškovské organizace v České republice i bývalém Československu.

Ještě než zazněl první hvizd rozhodcovské píšťalky, pozdravil účastníky nový trenér fotbalového áčka Slavie Miroslav Beránek. Podělil se o první dojmy ze svého staronového působiště, nastínil program dnů příštích, potvrdil hledání posil a zas odjel - v doprovodu vedoucího A-mužstva Standy Vlčka – na soustředění za svými ovečkami.

Pak již rozčtvrcené tréninkové hřiště úpěnlivě ševelilo pod náporem kopaček hráčů rekordních 30 týmů, které rozehrály boje v 8 základních skupinách. Ve startovním poli se objevila jak tradiční ostřílená mužstva, tak zajímavý debutanti. Nové odbočky OP (např. Kladno, Vlajkonoši 1965) se rozhodně neztratily, cizinecká legie Tribuny Sever zatím asi podává lepší výkony ve studiu, než v kopání do míče.

V pozdním odpoledni, po vyřazovací části, dospěl turnaj do finále. V něm si tým OP Žilov ve vyrovnaném zápase poradil s áčkem Tribuny Sever v poměru 3:2 a mohl zvednout k nebi nejen ruce, ale i zbrusu nový putovní pohár (pro zvídavé – ten předchozí je uložen v archivu OP, neboť již neumožňuje další vpisování jmen vítězů). Třetí místo společně obsadili poražení semifinalisté, tedy OP Příbram a TS Finsko.

Závěrem je třeba ocenit velmi vstřícný přístup Městské části Praha 10 k celé akci, jíž se v úhrnu zúčastnilo kolem 500 fotbalistů a diváků, a poděkovat i vedení slávistické fotbalové akciovky za poskytnutí, byť na poslední chvíli, tréninkového hřiště a umožnění několika hojně navštívených prohlídek zázemí fotbalového stadionu v Edenu. Trojjediný dík směřuje k přátelům z Tribuny Sever – za realizaci perfektní gastronomické složky, předvedení speciálního chorea k 50. narozeninám Odboru přátel a samozřejmě i za výrazný sportovní vklad. Snažil se i sv. Petr (ani kapka!), takže vlastně takřka všechno klaplo. Někdy příliš horké hlavy do příště jistě vychladnou, šrámy se zahojí, jen ten čórnutý sud piva a několik míčů asi nikdo nevrátí.

K o n e č n é p o ř a d í
1. OP Žilov
2. Tribuna Sever „A“
3. TS Finsko a OP Příbram
5. OP Rožďalovice „A“
6. TS Výtržníci
7. OP Veleň
8. OP Bělá pod Bezdězem
9. FO Odbor přátel
10. OP Rožďalovice „B“
11. OP Klatovy
12. TS Sons of Slavia
13. OP Dobříš
14. OP Kladno
15. OP Mnichovice
16. OP Východní Čechy – Východní brigáda
17. OP Běleč
18. Fanklub „A“
19. OP Chomutov
20. OP Vlajkonoši 1965
21. Tribuna Sever „B“
22. TS Smrk Spartě a jejím přisluhovačům
23. OP Nečín Junior
24. OP Nečín Senior
25. Fanklub Drni ze severu
26. OP Žatecko
27. TS Supporters
28. OP Kolín
29. TS Old Boys
30. TS Slavia Foreigners


Individuální ceny:

nejlepší střelec: Tomáš Barták jun. (OP Mnichovice) – 18 gólů
nejlepší střelkyně: Tereza Benišková (OP Nečín Senior) – 5 gólů
nejužitečnější hráč: Antonín Hrdina (Tribuna Sever „A“)
nejlepší brankář: Jakub Hebík (OP Žilov)
zasloužilý hráč: Vladimír Kotoun (OP Vlajkonoši 1965)
nejmladší hráč(ka): Anežka Richterová (TS Old Boys)
cena útěchy: Fanklub Drni ze severu
cena fair play: rozhodčí
nejvíce vypitých piv: OP Rožďalovice
Vlastimil Váňa
PŘEDSTAVUJI NĚKOLIK FOTEK ZE SETKÁNÍ SLAVISTŮ A TURNAJE V MALÉ KOPANÉ V PRAZE 22. 6. 2014, KTERÉHO SE TAKÉ  ZÚČASTNIL TÝM OP KLATOVY.
ZAHÁJENÍ TURNAJE
ZAHÁJENÍ TURNAJE
BESEDA S TRÉNEREM BERÁNKEM
BESEDA S TRÉNEREM BERÁNKEM
L. ČEJKA
L. ČEJKA
TER. KREJČIŘÍKOVÁ
TER. KREJČIŘÍKOVÁ
TÝM OP KLATOVY
TÝM OP KLATOVY
BRANKÁŘ VANĚK A M. KREJČIŘÍK
BRANKÁŘ VANĚK A M. KREJČIŘÍK
Odbor přátel oslaví na nedělním
turnaji 50 let existence

PRAHA/EDEN - V neděli proběhne v Edenu již čtrnácté
setkání slávistů, na němž se bude slavit významné
jubileum Odboru přátel. Turnaje v malé kopané se
zúčastní 28 fanouškovských týmů z celé republiky.
Odbor přátel Slavie, nejstarší fanouškovská organizace
v Česku, letos oslaví 50 let od svého založení tradičním
turnajem v malé kopané. Setkání slávistů bude
probíhat v neděli 22. června 2014 od 9:00 hodin v
areálu SK Slavia Praha v Edenu, a to na tréninkovém
hřišti s umělou trávou u atletického stadionu.
Turnaj s pořadovým číslem čtrnáct pořádá FO SK Slavia
Praha – Odbor přátel a do letošního ročníku se přihlásilo
28 mužstev:
Chomutov, Rožďalovice A, B, Fanklub A,B, Fanklub -
Drni ze severu, FO – OP, Vlajkonoši 1965 Východní
Čechy – východní brigáda, Mnichovice, Tribuna Sever,
TS – Výtržník, Běleč, TS – Supporters from Eden, TS -
Slavia Foreigners ( Nizozemí, Německo, Irsko ), Veleň
TS – Old Boys, Nečín Junior, Nečín Senior, Žilov,
Klatovy, Dobříš, Žatecko, TS – Beta, TS –
Jolujuhlapoytaliinakoristé ( Finsko ), Příbram, Bělá pod
Bezdězem, Hodonín.
Po celý den bude na místě zajištěno občerstvení, kromě
samotného turnaje proběhnou i doprovodné akce jako
například beseda se zástupcem SK Slavia Praha, po
celý den bude zároveň zdarma k dispozici kurt na
plážový volejbal.
PRAHA - Největší brankářská postava v historii Slavie a možná i celého českého a československého fotbalu František Plánička se narodila 2. června 1904, tedy přesně před sto deseti lety. Tento fenomenální gólman zemřel 20. července 1996. Přečtěte si životní příběh tohoto velkého slávisty.
 
S fotbalem začínal František Plánička ve Slovanu Praha VII, později přešel do SK Bubeneč. Mladý talentovaný brankář někdy trénoval i na Slavii, později jej zase zvala na tréninky Sparta. Stále však zůstával brankářem Bubenče. Protože jej Sparta nakonec odmítla, přišel roku 1923 do Slavie.                                                                                                                                               Přestup nebyl snadný. Bubeneč jej nechtěla pustit, ale Plánička si odchod doslova vyvzdoroval. Po četných sporech odjel se Slavií k zápasu do Vídně a nastoupil pod pseudonymem Jakubec. Funkcionáři Bubenče žádali potrestání. Spor se dostal až k trestní župní komisi. Slavia o něj v té době již velmi stála a on chtěl být brankářem červenobílých. Klub tedy zaplatil pokutu 300 korun a Plánička byl slávistou. Měsíc na to už nastoupil v prvním oficiálním utkání proti Čechii Karlín. Premiéra měla pozitivní odezvu v tisku. Jak by ne, vyhrálo se 6:2.
Nestal se hvězdou hned. Během podzimu 1923 přišel do mužstva zkušenější brankář Josef Štaplík. Na dlouhá léta vznikla celkem vyrovnaná dvojice. Když se nedařilo jednomu, nastupoval druhý a opačně. Tak to probíhalo po šest let. Kdo zrovna chytal ve Slavii, byl zván zároveň do reprezentace. Plánička měl ovšem znatelně navrch. A během těch let se prosadil do pozice prvního brankáře.
Ale to předbíháme. Sluší se podotknout, že v zimě 1923 vyráží Slavia na slavný zájezd do Španěl a mezi úzký tým vyvolených patří i stále ještě novic Plánička. Slavia poráží vysoce Bilbao, pak s ním remizuje, v odvetě poráží i Barcelonu a na cestě zpět ještě Curych. V posledním utkání remizuje s týmem Young Fellows . Byl to nezapomenutelný zážitek, podpořený úspěšnými výkony. I když se Plánička dostal do branky jen jednou. Takovéto výlety do zahraničí byly častým zpestřením zimní či letní pauzy. Tak se mohli hráč v dalších letech podívat do Bulharska, Itálie či Turecka.
Píše se rok 1925. Pomalu se začíná rodit profesionální liga. Elitní týmy si nechtějí nadále hrát na amatérské. Slavia má v té době podepsáno nejvíce profesionálních smluv s hráči. V prvním jednokolovém ročníku asociační ligy sešívaný tým vítězí. V dalších letech si liga i tým červenobílých prožívají své. Další mistrovský titul přichází až v roce 1929. Následují jej hned dva další, přičemž zvláště ten ze sezóny 1929/30 je památný. Mužstvo Slavie neztratilo ve čtrnácti zápasech ani jeden bod!
František Plánička začíná psát svou rozsáhlou kapitolu v reprezentaci. Prvně se představuje v lednu 1926 v Itálii, ale jeho tým prohrává 1:3. Během roku se prosazuje a nakonec se stává reprezentační stálicí na dlouhých dvanáct let. Všichni ostatní – jako Štaplík, Hochmann a spol. jen vyčkávají na svou šanci. Odvážný a pracovitý brankář to dotáhne až na pozici kapitána týmu. A dovede tým Československa na MS 1934 v Itálii přes Rumunsko, Švýcarsko a Německo až do finále. 
Pláničkův výkon v semifinále proti Němcům a ve finále proti Itálům uchvátil odborníky. Doba si ale vybírá svou daň a finálové vítězství Itálie je velmi žádoucí. Přesto byli stříbrní hoši v Praze vítaní, jako kdyby přivezli zlato. Nadále nastupuje Plánička v nejcennějším dresu. Až zranění na MS ve Francii 1938 uzavírá jeho fantastický a dlouhou dobu rekordní výčet 73 utkání. Zmínili jsme slavné okamžiky. A jaký byl ten nejhorší? V roce 1937 byl náš tým s Pláničkou v brance mučen osmi góly od Maďarů. Útokům soupeře prý čelil se slzami v očích a po zápase poprosil novináře, aby nemusel k utkání nic říkat. Přitom ještě mnoha dalším brankám perfektně zabránil.
Také už se hrál Středoevropský pohár. Slavii se první dva ročníky nevydařily. Pomyšlení na prvenství zůstalo nenaplněno. Nicméně roku 1929 přišel drobný úspěch. Na štítě skončil nejprve Juventus Turín, poté First Vienna. Spřádání plánu na první vítězství v prestižní soutěži je ale rychle učiněna přítrž. S Dózsou Ujpest prožili sešívaní peklo a odcházeli s debaklem 1:5. Remíza v odvetě už byla jen kosmetickou záležitostí. Byla to na dlouhý čas jediná blízká příležitost uspět. Až do (fotbalově) slavného roku 1938 tým kapitána Pláničky nepřechází čtvrtfinále tohoto poháru.
Třicátá léta patří ve Slavii výhradně Pláničkovi. Je spolehlivý a zranění jsou vždy jen krátkodobá. Náhradní brankáři jen výjimečně zasahují do zápasových programů. Nastávají zlatá mistrovská léta klubu. Defenzíva se Ženíškem, Fialou či Novákem dělají před brankářem dostatečně neprostupnou clonu. Vše další zařizuje pohotový Plánička. Inkasovaných branek je jako šafránu. Slavia dosahuje velkého úspěchu i na mezinárodním fotbalovém turnaji v Ženevě (Poháru národů). V konkurenci deseti nejlepších evropských klubových celků postupuje přes RSC Bruggy a Real Irun do semifinále, kde ve vypjatém utkání přemáhá First Viennu. Oslabeni zraněními podléhají červenobílí ve finále Dózse Ujpest.
Mistrovský hattrick Slavie v letech 1929 –31 jsme zmínili. S kapitánem Pláničkou jej tým zopakuje ještě v letech 1933-35.Poslední prvenství z bohaté meziválečné ligové úrody sklízí sešívaní v roce 1937. Ligová vítězství prostě byla tehdy pravidlem. Stejně jako další zájezdy na Balkán či do Španělska. Objevná je první cesta na sever Afriky roku šestatřicátého. Prověřovalo se tím mužstvo, udržovala souhra. Dalším pravidlem byla bezúspěšnost ve Středoevropském poháru.
Pomalu nám probíhají tato léta mezi prsty. Pláničkovi už bylo třicet let a začíná pomýšlet na konec kariéry. Zvláště intenzívně kolem roku 1937. Chce přenechat místo mladším a po náročných letech si odpočinout. Jenže pořád je nejlepším. Navíc je to skromný charakterní člověk. Neuhání funkcionáře o neustálé zvyšování platů jako někteří jeho brankářští kolegové. Proto je zrazován od pověšení kopaček na hřebík. Plánička má stále rád fotbal. A nakonec se nechá přesvědčit. Tedy ještě jednu sezónu.
Stále byl dobrý. Stále byl nejlepší. Ve Slavii, v reprezentaci. Takže když se blížilo MS 1938 ve Francii stal se Plánička jasnou volbou. I jako kapitán. Na turnaji proti Holandsku nepustil ani jednu střelu za svá záda. Vyhrálo se 3:0 a čtvrtfinálovým soupeřem byla Brazílie. Ten osud, tu pointu všichni známe: hrálo se 1:1 a v 83. minutě si zlomil ruku po střetu se soupeřem. Cítil velkou bolest a diagnózu ještě netušil. Se sebezapřením dochytal nejen základní hrací dobu, ale i celé nastavení. Střídat se přeci nesmělo a on nechtěl oslabit svůj tým.
Po zápase dostal na ruku sádru a do opakovaného zápasu s Brazílií samozřejmě již nezasáhl. Po vyléčení se již mezi tři tyče nevrátil. Zjistilo se totiž, že František Plánička již v minulosti měl ruku jednou zlomenou. Bylo mu 34 let a slavné tažení Slavie Středoevropským pohárem mohl prožívat jen vně hrací plochy.
Po ukončení kariéry pomáhal trenérům, ve výboru Slavie, či jezdil s jedenáctkou internacionálů. A znovu udivoval jak svou pružností, tak celým brankářským uměním. I zde však zasáhlo zranění - tentokráte nohy. Následovala operace kyčelního kloubu. Psal se rok 1984. Vlastně až v osmdesáti letech se František Plánička definitivně rozloučil s fotbalem na zeleném trávníku.
K slávě a úspěchům nepřišel jen tak - darem Boha - zasloužil si je prací, dřinou, odříkáním. Od útlého mládí dělal všechno proto, aby byl jednou vynikajícím fotbalistou, brankářem. Příkladný byl v životosprávě. Nikdy nepil, dokonce ani kávu, nekouřil a od mládí samozřejmě sportoval. Příznivci Slavie na něj vzpomínají také jako na vynikajícího vypravěče. Výprava s ním do slavné minulosti sešívané i reprezentační byla pro ně tou největší poctou. A slavný brankář býval ochotným průvodcem.
Hrst čísel Františka Pláničky na závěr: Celkem odehrál 1442 utkání, z nich 1044 vítězných. Za Slavii to bylo 969 utkání (742 vítězných), za národní mužstvo nastoupil k 73 utkáním (37 vítězným) v letech 1926 až 1938. Účastnil se MS 1934 (2. místo, kapitán), 1938 (kapitán). Se Slavií získal 8 mistrovských titulů (1925, 29-31, 33-35, 1937) a postoupil do finále Středoevropského poháru 1929. Evropa ve své době považovala Pláničku spolu se Španělem Zamorou za nejlepší brankáře. V anketě Mezinárodní fotbalové federace byl zařazen mezi deset nejlepších brankářů světa. Oceněn tituly Zasloužilý mistr sportu, Fotbalový rytíř, Cenou dr. Václava Jíry. Držitel plakety J. Maddena „in memoriam“ s pořadovým číslem 2.
Pláničkovo jméno právem pravidelně zní Edenem v jednom z nejdojemnějších chorálů slávistického kotle – Bican, Puč a Plánička, z nebe se divají, jak Slavie válí, Bican, Puč a Plánička, na Slavii jsou hrdí.

14. SETKÁNÍ SLÁVISTŮ KLEPE NA (FOTBALOVOU) BRÁNU! OSLAVME SPOLEČNĚ 50.VÝROČÍ ODBORU PŘÁTEL!

22.04.2014

Již jen pohled do kalendáře napovídá, že se nezadržitelně blíží sobota 21.června 2014 a s ní i tradiční Setkání slávistů. V pořadí již čtrnácté! Poté, co s tímto vynikajícím nápadem přišli přátelé z Bělé pod Bezdězem a zorganizovali první ročník v roce 2001, stala se z původně nenápadné akce obrovská tradice, která si získala pozornost všech odboček OP, ale i spřátelených účastníků z řad Fanklubu i dalších organizovaných skupin slávistů.

 

Hlavním bodem Setkání je samozřejmě turnaj odboček v malé kopané. Ale na své si vždy přijdou i ti, kteří už kopačky neobouvají. Ať už jde jen o setkání se starými přáteli a nacházení nových, besedu se zástupci SK Slavia Praha – fotbal, a.s,. o poznávací program v rámci sídla odbočky a jejího okolí či o večerní posezení v kruhu přátel, kdy za dobré hudby a často i tance opadnou emoce a akce zdárně vyvrcholí.
Letošní ročník bude trochu specifický. Za jeho dějiště jsme zvolili sídlo našeho klubu, hlavní město Praha. Mimo jiné i proto, že i Setkání bude nedílnou součástí oslav 50. výročí a zdárné činnosti prvního organizovaného sdružení fanoušků na našem území – Odboru přátel Slavie Praha! Intenzivně pracujeme na konkrétních upřesněních důležitých bodů programu. Především se dolaďuje volba místa, kde bude akce uspořádána – komplex SK Slavia Praha na Xaverově nebo areál v Edenu. Zvažují se možnosti vhodného ubytování, občerstvení, zázemí pro večerní posezení i denního programu pro nehrající účastníky, jakož i forma besedy.
Je tudíž jasné, že budou postupně následovat upřesnění těchto úvodních informací. Zatím uveďme již jasné informace – datum: Sobota 21.června 2014 v Praze, startovné účastníků turnaje 800 Kč za družstvo a povinnost doložit členství hráčů v OP nebo v některém z dalších organizovaných slávistických uskupení. Ale jako diváci vítáni budou všichni, Protože:

SETKÁNÍ SLÁVISTŮ JE TRADIČNÍ, JEDINEČNÉ, VŽDY S NEOPAKOVATELNÝMI ZÁŽITKY!

Výbor OP SK Slavia Praha

 
IMG_3086.JPG
IMG_3085.JPG
IMG_3104.JPG
Foto Jaroslav SOUKUP
Foto Jaroslav SOUKUP
Foto Jaroslav SOUKUP
UNIVERZITA SLAVIA OPĚT V KLATOVECH
 
24. ledna 2014 od 18.00h v klatovském hotelu Rozvoj byl zahájen druhý cyklus Univerzity Slavia věnované slávistické ikoně, nejslavnějšímu českému a světovému střelci Pepi Bicanovi a stoletému výročí jeho narození.
Filmy z archivu, doprovázené ojedinělým a fundovaným slovním doprovodem tvůrců univerzity p. Krobem a p. Zápotockým, zaujaly všechny přítomné.
Program věnovaný Pepi Bicanovi byl průřezem jeho životních osudů nejen na zeleném trávníku, ale též v rodinném a společenském životě.
Všichni účastníci tohoto výjimečného večera, kterých se sešel hojný počet, se tak seznámili nestandartním způsobem s tímto velikánem české i světové kopané.  Pro velký zájem a příznivou odezvu plánuje výbor OP SK Slavia v Klatovech další akce tohoto druhu doplněné přítomností význačných členů OP, vedení SK Slavia a též aktivních ligových fotbalistů a internacionálů SK Slavie.
Na závěr vyslovujeme uznání vedoucí hotelu Rozvoj p. Barborkové a personálu hotelu za poskytnutí velmi pěkných prostor, včetně dalšího servisu.  Do hotelu Rozvoj v Klatovech se při našich dalších akcích rádi vrátíme.
 
 
 
 
 
ZÁPIS ZE SCHŮZE OP SLAVIA PRAHA V KLATOVECH

Dne 24. ledna 2014 od 18.00h před druhým cyklem Univerzity Slavia – 100. výročí narození Pepi Bicana byly projednány dle schváleného programu tyto body:
  1. Výběr a výše členských příspěvků na rok 2014 včetně distribuce příspěvků, známek, Červenobílých listů, Poločasů.
  2. Hospodaření odbočky dle stavu na účtu Poštovní banky s uvedením počátečního a konečného zůstatku.
  3. Rozbor výdajových a příjmových položek.
  4. Projednání a schválení plánu práce na rok 2014 s podrobným rozborem jednotlivých bodů včetně krátké diskuze s doplňujícími připomínkami.
  5. Upozornění na provoz nové klubovny v Lubech a zaměření našich webových stránek.
  6. Zajištění a náplň oslav 50. výročí od vzniku OP.
  7. Schválení zprávy o hospodaření za rok 2013 a plánu práce na rok 2014.
Na závěr této části večera byli představeni: Nový předseda hlavního výboru Ing. Krob, Mgr. Vršecký působící v klíčové funkci sekretáře a p. Zápotocký, „duše“ projektu Univerzita Slavia.
Po krátkém projevu našich hostů, ve kterém našim členům přiblížili své vize a novinky v OP, byla zahájena všemi očekávaná Univerzita Slavia.
 
SLÁVISTÉ Z KLATOV NA VÝTĚZNÉ VLNĚ.

Mužstvo sálové kopané odboru přátel SK SLAVIE PRAHA z Klatov se 7. prosince 2013 zúčastnilo 5. Ročníku memoriálu př. Petra Dúnghúbela v Horní Bříze. Výtěžek turnaje připadl o. s. DONOR Praha (onkologický výzkum a léčba nemocnice Motol).
Čtyři mužstva – slávisté ze Žatce, Žilova (pořádající odbočka), Horní Břízy a Klatov se v úvodu utkala mezi sebou a na závěr první se čtvrtým a druhý se třetím v celkovém pořadí. Vítězové z těchto klání se utkali ve finále o 1 – 2 místo, poražení o 3 – 4 místo.
Velmi dobře organizovaný turnaj, řízený profesionálním rozhodčím, měl dobrou sportovní úroveň a hladký průběh. Mužstvo Klatov ve složení A. Kopecký, T. Strnad, L. Čejka, D. Gajdůšek, O. Uruba, M. Krejčiřík, a V. Hromada, se stalo celkovým vítězem s těmito výsledky: v úvodu zvítězilo nad Žilovem 7 : 3, Žatcem 5 : 4, Horní Břízou 11 : 5. Do finále Klatováci postoupili přes Horní Břízu výsledkem 6 : 3 a zde pak porazili slávisty ze Žatce 6 : 0 a tím s plným počtem bodů a bez porážky se skórem 35 : 15 se stali celkovými vítězi. O branky se kolektivním pojetím hry podíleli všichni hráči, zejména pak Toník Kopecký, který se stal se 14 brankami nejlepším střelcem turnaje a kapitán mužstva Klatov Tomáš Strnad se 7 brankami. Mužstvo jako celek podalo velmi dobrý výkon a za vystoupení a nezištnou účast je třeba chlapcům poděkovat, což na místě učinil předseda OP Klatovy J. Junek a vedoucí mužstva 1. místopředseda OP M. Zajíček bezprostředně po obdržení poháru, diplomů a dalších věcných cen pro mužstvo a nejlepšího střelce.
Za OP Klatovy 1. Místopředseda M. Zajíček
PC070291.JPG

SLÁVISTÉ NA VYŠEHRADĚ ZAVZPOMÍNALI NA JOSEFA BICANA

Obrázek1.jpg

NEJVĚTŠÍ ODBOČKA OP SNĚMOVALA

19.02.2013

KLATOVY SE POČTEM ČLENŮ VYŠVIHLY NA PRVNÍ MÍSTO! * ŘADA AKCÍ I PRAVIDELNÁ SETKÁNÍ * VÝROČKA 15.ÚNORA SPOJENÁ S BESEDOU * VÍCE NEŽ VÁŽNÝ ZÁJEMCE O SETKÁNÍ SLÁVISTŮ 2014

Tradiční sál hotelu Beránek pod historickým klatovským náměstím byl i v roce 2013 dějištěm valné hromady odbočky, která na přelomu roku předstihla počtem členů dosud vedoucí Rožďalovice, za což se ale jistě na Klatovské Rožďalovičtí zlobit nebudou.

Na odbočce se podařilo pod vedením tandemu Junek-Zajíček shromáždit pár dalších tahounů, kteří v Klatovech i v sousedících obcích (jmenujme například Strážov či Luby) dokáží organizovat místní slávisty, takže odbočka, jak se říká „jede".

Pomineme-li krátké přerušení činnosti, patří klatovská odbočka k nejstarším odbočkám OP a v příštím roce oslaví několik jubileí. I proto by sem, do jihozápadních Čech, vlastně do podhůří Šumavy, rádi přilákali Setkání slávistů v roce 2014, i když by z organizačních důvodů nebylo přímo ve městě květin, jak se také Klatovům přezdívá, ale v některé ze „spřátelených" obcí v sousedství.

Ve výroční zprávě byly vyzdvihnuty především dvě události - listopadová, veleúspěšná výjezdní Univerzita Slavia a tradiční účast Klatovských na Setkání´12 v Plasích, které se navíc uskutečnilo péčí spřátelené odbočky Žilov.

Bohužel končí dosavadní domov odbočky v baru Pohoda v centru, snad se bude dařit i v nedaleké pizzerii či podobném zařízení v Lubech. Pravidelně se aktualizují i tři vývěsky.

Každá výročka Klatovských musí být spojena také s oblíbenou soutěží o ceny a s kvalitní besedou. Tu tentokrát zajišťoval trenér juniorky Petrouš a vycházející hvězdička Josef Bazal. Ten hovořil o svých začátcích na Znojemsku (potěšilo jej, že i tam má OP svoji odbočku), o cíle ve sportovním i osobním životě (zatím se mu daří skloubit náročnou sportovní řeholi se studiem). Trenér Petrouš opět dokázal, že svou upřímností a fundovaností si právem dokáže získat uznání vděčných posluchačů. Byl rád, že se tato beseda odehrávala v západních Čechách, protože mu Plzeň položila bohaté základy pro další trenérskou činnost. Rád na vše vzpomíná, stejně jako si uvědomuje, že byly chvíle, kdy toho sluníčka na cestu svítilo méně. Třeba po náhlém odvolání od áčka nebo v době, kdy si od fotbalu musel odpočinout a vykonával funkci středoškolského učitele tělesné výchovy. I v Klatovech si povšimli některých urážlivých výroků různých diskutérů na internetových fórech, kteří si nejsou ochotni připustit, že i tato profese potřebuje řádnou studijní přípravu a kvalifikaci. A v tom smyslu zazněl i názor, v jakou žumpu dnes některý tisk poklesl. O to více mu pak každý přál, že se k fotbalu vrátil a svůj poctivý přístup projevuje i zde! Zvláště to jaro 2011!

Po závěrečné autogramiádě se spokojení účastníci pomalu rozjížděli do svých domovů. Nejdále to měli zástupci vedení OP do Prahy, výbor OP však byl zastoupen také Pavlem Moulisem z odbočky Žilov. Zkrátka a dobře - zase jeden povedený večer v Klatovech!

Dobi

 


Tyto stránky na systému Webgarden zhotovila RASgraf Klatovy http://radeksedlacek.mypage.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one