KONTAKT:

Email: JeronymJ@seznam.cz
logo1.gif
HISTORIE

Historie Odboru přátel Slavie

Odbor přátel Slavie je nejstarším fanouškovským hnutím v republice. Jeho prvořadým úkolem je podpora a propagace SK Slavia, ale ve stejné míře i zajištění veškerých členských výhod, např. prodej vstupenek, permanentek, suvenýrů, pořádání zájezdů, besed a kulturních akcí pro své fanoušky, zejména mimopražské. Tuto činnost provádí již více jak 44 let. Jedná se o propagace Slavie doma i v zahraničí, účast na fotbalových turnajích, turnaje v malé kopané a setkání odboček z celé republiky, které každý rok organizuje jiná odbočka. Letošní 10. ročník pořádá OP Rožďalovice poslední červnový víkend. Odbor přátel SK Slavia Praha vznikl v době, kdy oddíl kopané Slavie (tehdy Dynamo) na tom nebyl zrovna nejlépe. Tenkrát se tým ocital na fotbalové periférii, kdy sestoupil z I. ligy do II. a dokonce i tam obsazoval poslední místa. V březnu roku 1964 se proto zapálený slávista, spisovatel Pavel Hanuš rozhodl uveřejnit článek v časopise Plamen, aby očistil jméno Slavie a tím i českého fotbalu.První veřejný mítink červenobílých funkcionářů příznivců byl svolán na 23. březen téhož roku do Slovanského domu, kde se sešlo neuvěřitelných 1200 slávistů. Prvním předsedou byl zvolen Pavel Hanuš a tento den je proto možné považovat za vznik OP SK Slavia Praha. Ke slávistické armádě nejvěrnějších se přihlásily stovky herců, umělců, spisovatelů, zpěváků, sportovců, např. Martin Růžek, Miloš Nesvadba, Milan Neděla a další. Herec Vladimír Ráž se přiznal, že ani neví, od kdy je slávista, snad prý od chvíle, kdy ho maminka kojila v sešívané košilce. Hlavní úsilí bylo soustředěno na rychlé zlepšení situace fotbalového oddílu. Rodily se finanční sbírky na pomoc Slavii. Zapojeni byli nejen umělci, ale i neorganizovaní fanoušky, kteří osobně posílali a nosili peníze na záchranu milovaného klubu. Slavii se tak podařilo navrátit jméno, stabilizovat ji, bylo na výplaty, nakoupili se hráči a opět vše směřovalo k lepšímu, k návratu do první ligy.Odbočky přátel  začaly vznikat po  celé republice. Ve více než třech stovkách organizovaných skupin slávistů se soustřeďovali tisíce nejvěrnějších. Koncem 80. let překročil počet členů OP magické číslo 10 000! I když v poslední době spolkové aktivity a počty členů všeobecně klesají, k dnešnímu dni  je registrováno asi 50 odboček z celé republiky s asi 3 000 členy. .

U zrodu Klatovské pobočky, která vznikla již v roce 1965 a je tedy jedna z nejstarších v republice, byli p. Taur, dlouholetý předseda, p. Synáč, p. Mík, p. Jílek a další. Snažili jsme se získat nějaké informace o historii naší odbočky z kroniky, kterou vlastní p. Synáčová, ale ta ji bohužel nechce vydat. Máme tedy informace jen z doslechu, proto se omlouvám, jestli jsem na někoho zapomněl nebo mám chybné údaje.

Brzy po založení odbočka získala silnou základnu členů a bylo ji v Klatovech vidět. Začala pořádat Mikulášské zábavy, které si získaly velkou oblibu nejen svojí úrovní zábavy, ale i hosty Slavie, např. p. Ženíšek, p. Šulc a jiní. Zábavy se pořádaly až do roku 1995. Získané prostředky ze zábav byly použity na zájezdy na ligový fotbal, často spojené s nějakým programem např. divadlo, Karlštejn, Průhonice a podobně. Počátkem devadesátých let měla pobočka 92 platících členů. Postupně členové ubývali a v r. 1997 pobočka v Klatovech prakticky končí. Díky p. Zajíčkovi se však pobočku podařilo obnovit a k dnešnímu dni máme opět 90 platných členů. Dokonce jsme se zúčastnili jako pobočka v Žilově turnaje v malé kopané.  Přál bych Vám i sobě, aby tento stav a elán naší odbočce ještě hodně dlouho vydržel.

                                                                SLAVII ZDAR

 

 


Tyto stránky na systému Webgarden zhotovila RASgraf Klatovy http://radeksedlacek.mypage.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one